ASANSÖR

Zeren Ertaş, Adnan Menderes üniversitesinde son sınıf öğrencisiydi, ailesi okuyup vatanına, milletine ve Kendine yararlı bir birey olması için Devlet'e emanet etti. Fakat devlete emanet ederken hesaba katamadıkları bir şey vardı, yönetimin liyakatsizliği! Evet liyakatsizliğin sonucu bu kadar ağır olacaktı! Zeren, Aydın Güzelhisar kız öğrenci yurdunda kalıyordu, günlerdir arızalı olan asansör, yurt yönetiminin duyarsızlığından dolayı hayatını kaybetmesine neden oldu. Henüz hayatının baharında başarılı bir öğrenci olan Zeren Ertaş maalesef koca bir ihmal sonucu asansör kazası nedeniyle aramızdan ayrıldı! Yine de olayın üstünü örtmek isteyenlere inat olayı derinliklerine kadar araştırmak istedim. Ve gerçekten kaza mı yoksa ihmal mı öğrenmek istedim, ardından Asansör teknisyeni bir arkadaşım ile görüştüm şimdi bana yazdıklarını aynen olduğu gibi sizinle paylaşıyorum;

"Merhaba Mehmet, maalesef dün Aydın Güzelhisar kız öğrenci yurdunda meydana gelen acı olayı büyük bir üzüntüyle öğrendim. Ölüme çare yok fakat ihmal olmadığı her yerde ölüm olur, bu bir gerçek. Şimdi bir asansör teknisyeni olarak bilgilerimi aktaracağım sana, 15 kişilik bir asansör kişi başı 100 kilo hesaplanarak yapılır, zaten ağırlık tehlikesini en aza indirmek için 100 kilo hesaplanır, dolayısıyla 100 kilo üzeri çok az inan bulunur. Asansörü kullanan öğrencilerin hepsinin 100 kilo olduğunu düşünmüyorum, Aydın valisinin açıklamasına göre kaza nedeninin 15 kişilik bir asansöre 16 kişi binmesi. Fakat bu açıklamaya katıldığım söylenemez, yani sağlam bir asansöre 17-18 kişi binse bile arıza çıkarıp ölüme neden olacak bir tehlike bulunmaz. Üstelik arıza durumunda zaten asansör çalışmaz, sensör teknolojisi sayesinde zaten kapısı kapanmaz, fakat belli ki arızası bayağı büyük, ortada ihmalin olduğu gayet açık, bütün bunlara rağmen asansör çalışıp ağırlık nedeniyle düşme ihtimali yine sıfır, çünkü bütün asansörlerin dört kenarında da ani fren kitleri mevcut, onların tutacağını düşünüyorum, yani en fazla 1,5 metre aşağı kayar ama yine de  aşağı düşme ihtimali çok düşük. Çok acı bir olay Allah ailesine sabır versin".

Asansör teknisyeni arkadaşımın Bu yazdıkları ihmalin olduğunu kesinlikle gösteriyor, peki neden ihmal edildi? Neden bakımı yapılmadı? Yurt müdürünün hiç mi haberi olmadı bu durumdan? Gerçi yurt müdürü görevden alınmış, ama ne farkeder ki artık Zeren yok! İşte bunlar hep liyakatsizliğin sonucu... Yurt müdürüne atayanlar, onlara atayanları atayanlar ve onları atayanları atayanlar... Burda herkes sorumlu, şimdi kim verecek bunun hesabını? Eminim bu kazaya ihmalerle sebep olanlar Devletin yurdunda kendisine devlet gözüyle bakıyordur, üstelik ihmal eden yöneticiler ve yardımcıları 29 Ekim günü cumhuriyet bayramında protokolde en ön koltuklarda oturup kendi reklamlarını yapacaklardır, Halk ile beraber Cumhuriyeti kuran Mustafa Kemal Atatürk'ün "vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır" sözünü hatırlatarak sormak istiyorum, İçinizde hiç mi vatan sevgisi olmadı? Ve hiç mi görevinizi iyi yapmak istemediniz?

YORUM EKLE