Manisa Milli Eğitim Müdürlüğü “Eğitimle Yeniden Buluşma” Projesini Uygulamaya Başladı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Eğitim sisteminde kaydı bulunmayan öğrencilerin takip sistemiyle eğitime dâhil edilmesi amacıyla hazırlanan "Eğitimle Yeniden Buluşma" projesinin tanıtımı Millî Eğitim Bakanımız Mahmut Özer’in katılımlarıyla Ankara’da gerçekleştirildi. 

Manisa Milli Eğitim Müdürlüğü “Eğitimle Yeniden Buluşma” Projesini Uygulamaya Başladı

Bu kapsamda; Manisa genelinde ilkokul, ortaokul ve liselerdeki kayıt dışı öğrencilerin eğitim sistemine dâhil edilmesi, çeşitli nedenlerle eğitim öğretimden uzak kalmış çocukların ve gençlerin devamsızlık nedenleri tespit edilerek okula yeniden devam etmelerinin sağlanması, mevcut öğrencilerin devamsızlık oranlarını kontrol altına alarak, öğrencilerin akademik başarılarının arttırılması, zararlı alışkanlıklardan korunması, olumlu tutum ve davranışlar kazandırılması amacı ile Manisa’da uygulanmaya başlandı. Manisa genelinde okullaşma oranının bakanlığın belirlediği hedef doğrultusunda ilkokul, ortaokul ve liselerde yüzde 99‘a ulaştırılması amaçlanıyor. 
Eğitimde Yeniden Buluşma Projesinde;  06–14 yaş zorunlu eğitim çağında olup okula devamsızlık yapan ve kaydı olmayan öğrenciler, 14 yaş üstü herhangi bir eğitim kurumuna kayıtlı olup okula gitmeyen öğrenciler ve 14 yaş üstü Ortaöğretim çağında olup herhangi bir eğitim kurumunda kaydı olmayan gençler projenin hedef kitlesini oluşturuyor. 

Manisa’da uygulanmaya başlayan projenin işleyişi ile ilgili bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici;  “2022-2023 eğitim öğretim yılı başında ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarında yapılan devam takip çalışmalarında Manisa genelinde ilkokul ve ortaokullarda 164, ortaöğretimde 3 bin 295 sürekli devamsız öğrenci olduğunu tespit ettik. Bu öğrencilerimizin devamsızlık nedenlerini araştırdığımızda;  adresten taşınmış olması,  yurtdışına çıkması,  vefat etmesi, ailevi nedenler, sağlık nedenleri, tarım/mevsimlik işçi olarak çalışması gibi nedenler karşımıza çıktı. İstatistiki verileri ve öğrencilerimizin devamsızlık nedenlerini tespit ettikten sonra okula devam oranını arttırmak için; okullarda Proje Yürütme Kurulları oluşturularak, müdür yardımcısı, rehber öğretmen ve beden eğitimi öğretmeninden oluşan Devam Devamsızlık Ekipleri kuruldu. Bu ekipler kayıt dışı ve devamsız öğrencilere ulaşmak için mahalle muhtarları ile işbirliği yaparak ev ziyaretlerine başladı. Öğrencilerin Mernis Sistemi üzerinden otomatik takibi sağlandı. Öğretmenlerimizin ve idarecilerimizin gayretleri ile en kısa zamanda Bakanlığımızın hedefine ulaşacağımıza inanıyoruz. Eğitimde Yeniden Buluşma Projesi ile ilgili sahadan olumlu dönüşleri almaya başladık. İlimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2023, 12:28

Cengiz Kılınçaslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER