Çalışanları Enflasyona Ezdirmeyeceğiz!

Emekli ve memur zamları ile asgari ücret zammı yeniden gündeme geldi.

Çalışanları Enflasyona Ezdirmeyeceğiz!

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 16. Liderler Zirvesi için Özbekistan'a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dönüş yolunda emekli ve asgari ücret zammına ilişkin açıklamalarda bulunarak “ çalışanları ve emeklileri enflasyona ezdirmeyeceğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının ardından 2024 Ocak asgari ücret zammının ne kadar olacağı merak konusu oldu.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ise, yeni asgari ücreti belirlemek için Aralık ayında komisyonun toplanacağını belirterek; herkesin mutabık kaldığı bir tutarda uzlaşılacağını ümit ettiklerini ifade etti.

2024 OCAK AYI ASGARİ ÜCRET 15 BİN Mİ OLACAK?

Asgari ücret zammı Aralık ayında işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin katılımı ile Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarında belirlenmektedir. Hatırlanacağı gibi Temmuz ayı ara zammında net asgari ücret 8 bin 506 liradan, 11 bin 402 TL'ye yükseltilmişti.
Asgari ücrete yüzde 40 oranında zam yapılması halinde asgari ücret 15 bin 962 liraya yükselmiş olacak. Hemen belirtelim ki, kesin oran Aralık ayında toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda alınacak kararla netleşecek.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2023, 20:02

Editör Manşet 45

banner11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER