Çırak: “Zam Oranı Memurların Alım Gücünü Destekleyici Biçimde Ve Beklenen Düzeyde Olmamıştır"

Eğitim Gücü Manisa İl Temsilcisi İsmail Çırak, “ %30 olarak açıklanması, zammın %5’ inin ise fark olarak ödenecek olması hayal kırıklığından başka bir şey değildir. Zam oranı memurların alım gücünü destekleyici biçimde ve beklenen düzeyde olmamıştır” dedi.

Çırak: “Zam Oranı Memurların Alım Gücünü Destekleyici Biçimde Ve Beklenen Düzeyde Olmamıştır"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan memur ve emekli maaşları ile ilgili %30 ek zam yapıldığını açıkladı. Eğitim Gücü Manisa İl Temsilcisi İsmail Çırak konuyla ilgili yazılı açıklamada bulundu. Çırak, beklenen zammın destekler ve beklenen düzeyde olmadığını belirtti.

“BEKLENEN DÜZEYDE OLMAMIŞTIR”

Eğitim Gücü Manisa İl Temsilcisi İsmail Çırak, yapılan zammın yetersiz olduğunu söyledi.

Çırak, “Ülkemizi etkileyen ekonomik değişim ve dönüşüm özellikle bazı sektörlerde bireylerin bütçelerini zorlayan zamlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğitim çalışanlarının alım gücü de hızla artan zamlar karşısında zayıflamıştır. Hükümetin, memurun ekonomik sıkıntılarına karşı yeterli duyarlılığı gösteremediği de açıktır. Beklenen zam oranının %30 olarak açıklanması, zammın %5’ inin ise fark olarak ödenecek olması hayal kırıklığından başka bir şey değildir. Zam oranı memurların alım gücünü destekleyici biçimde ve beklenen düzeyde olmamıştır.” dedi

“OLUMSUZLUKLARLA GERÇEK ANLAMDA YÜZLEŞTİRMİŞTİR”

Eğitim Gücü Manisa İl Temsilcisi İsmail Çırak,

“Memurların ve eğitim çalışanlarının maaşlarında iyileştirme yapılmasına yönelik görüşmeler, etkinlikler ve basın açıklamaları maalesef karşılıksız kalmıştır. Bunun yanında eğitim çalışanları için ekonomik kazanımı olan kariyer basamakları sistemi, bugün geldiğimiz noktada aynı işi yapan eğitim çalışanlarının maaşları arasında çok ciddi fark oluşturmuştur. Öğretmenlik Meslek Kanunu’na dayanan kariyer basamakları sınavı ile uzman öğretmen ya da başöğretmen unvanını alan öğretmenlerin aynı işi yaptıkları meslektaşlarıyla maaşları arasında on bin liraya kadar çıkan bir fark oluşmuş durumdadır. Eğitim çalışanlarının maaşları arasında oluşan fark, eğitim çalışanlarını kariyer basamakları sisteminin uygulamada yol açacağı olumsuzluklarla gerçek anlamda yüzleştirmiştir.”

“EĞİTİM ÇALIŞANLARININ VE MEMURLARIN MAAŞLARINDA ALIM GÜCÜ GİDEREK DÜŞMEKTEDİR”

İl Temsilcisi Çırak, “Eğitim çalışanlarının gelirleri ile giderleri arasında önemli uçurum bulunmaktadır. Günümüz ekonomik koşulları ve enflasyon oranının beklenenin üstünde seyretmesi sonucunda eğitim çalışanlarının ve memurların maaşlarında alım gücü giderek düşmektedir.” dedi

Çırak, Eğitim çalışanlarının alım güçlerinin yükseltilmesi için Eğitim Gücü Sen olarak en az yoksulluk sınırında maaş talebimiz devam etmektedir. Eğitim Gücü Sen sürecin başından beri kariyer basamakları sınavının öğretmen maaşları arasında yaratacağı dengesizliğin çalışma barışını bozacağını dile getirmiş, eğitim çalışanları için bugün 26000 civarında açıklanan yoksulluk sınırında maaş verilmesi gerektiğini her tür platformda dile getirmiştir. Eğitim Gücü Sen eğitim çalışanlarına reva görülen ve parça parça verilen yüzde 30 zam karşısında, 12 Ocak 2023 Perşembe günü 3.kez iş bırakma eylemi yapacaktır. Sendikamız her konuda eğitim çalışanlarının yanında olmaya devam edecektir.” Diyerek sözlerini noktaladı.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2023, 11:47

Cengiz Kılınçaslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER