Kamu ve Özel Sektörde Toplam 22.004 Kişi İşe Yerleştirildi

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2023 yılı ilk toplantısı Vali Yaşar Karadeniz Başkanlığında, kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Kamu ve Özel Sektörde Toplam 22.004 Kişi İşe Yerleştirildi

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Yaşar Karadeniz, ilimiz sanayisinin ve istihdam ihtiyacının belirlenerek bu doğrultuda okullarda kursların açılması gerektiğini ifade ederek; “Okullarımızda bu doğrultuda çalışmaların yapılıp, öğrencilerimizin üretim tesislerini ziyaret etmelerini sağlayarak tercihlerinin bu doğrultuda olmasına yönelik yapılan çalışmaların sonuç vermeye başladığını görüyoruz. İlimizde öğrencilerin meslek lisesini tercih etme oranında artış oldu. Bu önemli bir gelişme. Hedefimiz bu oranın %65 olması. Bu hedefi gerçekleştirdiğimizde kendimizi dünya ortalamasına ulaşmış sayacağız.” Dedi.

Meslek liselerinin atölyelerinde, organize sanayi bölgeleri ve bazı sanayi kuruluşlarının yapmış olduğu önemli düzenlemelerin olduğunu belirten Vali Karadeniz, bu duruma katkı sunanlara teşekkürlerini iletti.

Toplantı Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Burak Engin’in 2022 yılı faaliyetleri hakkında kurul üyelerine sunum eşliğinde bilgi vermesi ile devam etti.

Buna göre 2022 yılı itibariyle iş ve meslek danışmanlığı hizmetleri kapsamında, 73.634 kişiye bireysel danışmanlık hizmeti verildiği, 10.095 işyeri ziyareti gerçekleştirildiği, kamu ve özel sektörde toplam 22.004 kişinin işe yerleştirilmesi hususunda aracılık faaliyetinin yerine getirildiği belirtildi.

Ayrıca 2022 yılında iş kulübü iş ve meslek danışmanları tarafından 83 grupta 800 kişiye özgeçmiş hazırlama, mülakat teknikleri, iş arama kanalları hakkında eğitimler düzenlendiği, meslek danışmanlığı faaliyetleri kapsamında 198 Eğitim Kurumunun ziyaret edildiği, 141 grup görüşmesi gerçekleştirildiği, 8322 kişiye eğitim verildiği ifade edildi.

2022 Ocak-Aralık döneminde; İşbaşı Eğitim Programları kapsamında 690 programın açıldığı 2461 kişinin söz konusu programlar kapsamında işbaşında yetişmesi ve meslek edinmesinin sağlandığı, katılımcı zaruri gider ödemesi ve genel sağlık sigorta primlerinin karşılanması kapsamında 42.968.965,14 TL destek sağlandığı kaydedildi.

Toplum yararına programlar kapsamında açılan 19 programa 964 kişinin katıldığı, İşsizlik Ödeneğinden ise 18.664 kişinin yararlandığı belirtildi.

Toplantı eğitim ve istihdam ilişkisi bağlamında mesleki ve teknik liselerden mezun olan öğrencilerin daha nitelikli yetiştirilmesi ve mezuniyet sonrası kendi alanlarında istihdama katılmaları ile ilgili hususlarda bilgi alışverişinde bulunulması ve diğer gündem maddelerinin görüşülmesi ile sona erdi.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda Vali Yaşar Karadeniz başkanlığında yapılan toplantıya Vali Yardımcısı Erhan Günay, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Burak Engin, kurul üyesi kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Cengiz Kılınçaslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER