“Türkiye; artık ekonomik büyümesiyle, diplomatik hamleleriyle kendinden söz ettiriyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursa’da BTSO Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Bölgemizde yaşanan sıcak çatışmalara rağmen Türkiye’nin yıldızı daha çok parlıyor. Bir dönem sadece krizlerle, darbelerle gündeme gelen Türkiye; artık ekonomik büyümesiyle, diplomatik hamleleriyle kendinden söz ettiriyor” dedi.

“Türkiye; artık ekonomik büyümesiyle, diplomatik hamleleriyle kendinden söz ettiriyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni’ne katılarak bir konuşma yaptı.

Ödül töreni vesilesiyle iş dünyasının güzide temsilcileriyle beraber olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizleri bu anlamlı program vesilesiyle bir araya getiren Bursa Sanayi ve Ticaret Odası’na, sayın başkan ve yönetimine teşekkür ediyorum. Biraz önce dört farklı kategoride ödüllerini takdim ettiğimiz şirketlerimizin her birini kutluyor; ülkemize, milletimize ve ekonomimize yaptıkları katkılar için kendilerine şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

“BÖLGEMİZDE YAŞANAN SICAK ÇATIŞMALARA RAĞMEN TÜRKİYE’NİN YILDIZI DAHA ÇOK PARLIYOR”

Son 20 yılda Türkiye’nin yazdığı başarı hikâyesinin arka planında, siyasette güven ve istikrar ortamının kalıcı bir şekilde sağlanmış olmasının bulunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şunları kaydetti: “Bu önemli kazanımı sayesinde ülkemiz, terör örgütlerinden uluslararası güçlere, darbe girişimlerinden sokak eylemlerine kadar maruz kaldığı onca saldırıya rağmen her türlü badireyi atlatmayı bilmiştir. Türkiye, ilk defa orta ve uzun vadeli programlar yapabilme, hepsinden önemlisi de bunları hayata geçirebilme imkânına kavuşmuştur. Mesela, Bolu Tüneli gibi 17 bakan eskiten nice eseri tamamlayarak, milletimizin hizmetine sunduk. Koalisyon hükûmetleri olsa 10-15 yılda bitmeyecek yüzlerce köprüyü, otoyolunu, havalimanını birkaç yıl gibi rekor sürelerde hizmete açtık.”

3-5 sene sonrasını bile görmekten aciz bir ülkeyi, 20-30 yıllık planlar yapan, 50 yıllık vizyonlar ortaya koyan bir kapasiteye ulaştırdıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün dünya enerji ve gıda başta olmak üzere krizleri konuşurken biz; İhracatta 254 milyar dolara ulaşmamızı… Artan iş gücüne rağmen 32 milyon sınırına yaklaşan istihdam oranlarını… Geçen yılın ilk üç çeyreğinde elde ettiğimiz yüzde 6,2’lik büyümeyi… Turizmde 51 milyonu aşan turist sayımız ile 46 milyar doları bulan turizm gelirimizi... Savunmadan enerjiye her alanda yakalanan tarihî başarıları konuşuyoruz” ifadelerini kullandı.

Bölgede yaşanan sıcak çatışmalara rağmen Türkiye’nin yıldızının daha çok parladığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir dönem sadece krizlerle, darbelerle gündeme gelen Türkiye; artık ekonomik büyümesiyle, diplomatik hamleleriyle kendinden söz ettiriyor. Ülkemizin, küresel siyasetteki özgül ağırlığı, yaşanan her hadiseyle birlikte daha da artıyor. Türkiye bu başarıyla yalnızca bölgesine değil, aynı zamanda Afrika’dan Asya’ya tüm mazlum milletlere de ilham kaynağı oluyor. Ülkemizi 20 yıl gibi kısa sürede böyle bir dönüşümün başaktörü yaptığımız için hükûmet olarak biz de iftihar ediyoruz. İnşallah Türkiye Yüzyılımızı inşa edene kadar mücadelemizi sürdürecek, evlatlarımıza çok daha müreffeh bir ülke emanet edeceğiz” dedi.

Cengiz Kılınçaslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER