Yunusemre’de Rekor Zamma Coşkulu Karşılama

Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, yine bir rekora imza attı. Bir süredir gerçekleştirilen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin neticesinde Çerçi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatına fazlasıyla uymanın gururunu yaşadığını dile getirerek büyük müjdeyi verdi ve Yunusemre Belediyesi’nde en düşük maaşın net 17 bin TL olacağını açıkladı. Beklentileri 13-14 bin TL bandında olan işçiler müjdeli haberi davul zurnayla kutladılar.

Yunusemre’de Rekor Zamma Coşkulu Karşılama

  2022 yılında asgari ücrete gelen düzeltme sonrası Yunusemre Belediyesi’nde gerçekleştirilen rekor zammın ardından 2023 yılı Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri neticesi belirlenen ücreti Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi açıkladı. Yunusemre Belediyesi Şantiyesi’nde Hizmet-İş Sendikası’nın katılımıyla gerçekleştirilen ve belediye işçilerinin Başkan Çerçi ile kahvaltı yaptığı organizasyona AK Parti Manisa Milletvekili adayları Ahmet Mücahit Arınç ve Fatih Katıöz, Belediye Başkan Yardımcıları, AK Parti Yunusemre İlçe Başkanı İlkcan Durmaz, Hizmet-İş 1 No’lu Şube Başkanı Rahmi Okan Polat ve daire müdürleri katıldı. Davul zurnalar eşliğinde devam eden organizasyonda bir konuşma gerçekleştiren Hizmet-İş 1 No’lu Şube Başkanı Rahmi Okan Polat, “Görüşmelerimiz 15 gün sürdü. Dün telefonla görüştük. Geçimin ne kadar zor olduğunu Başkanımıza anlattığımızda, ellerinden geleni yapacağını söyledi. Başkan bize beklentimizi sordu. Biz de söyledik. Başkan o rakam olmaz biraz pazarlık yapalım dedi. Çok fazla indirim yapamayacağımızı, geçimin ne kadar zor olduğunu anlatıyordum. Beklentimizin üzerinde bir rakam söyledi. Araba sürüyordum. Heyecanlandım ve kenara çektim. İşçi kardeşlerimize başkanımız müjdeyi verecek. Ancak ben bir müjde vermek istiyorum. Gerçekten bir doktorla çalışıyorsunuz. Her derde deva bir doktor” dedi.

 

“EN DÜŞÜK ÜCRET 17 BİN TL”

 

Gereken bütün çalışmaların yapılıp hizmeti aksatmayacak bütçe dengesi gözetilerek bütün şartların zorlandığını ifade eden Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, işçilere müjdeyi verdiği konuşmasında şunları söyledi: “Sözleşme dönemimiz geldi. Yetkililer görüştüler. Bütün bütçe incelendi. Daha önce de güzel bir zam yapmıştık. Yine yola ‘Allah bizi mahcup etmesin’ diyerek çıktık. Arkadaşlarımız çok çalıştılar. Dün temsilci arkadaşlarımızla bir daha görüştük. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları çok net. İşçi kardeşlerimizi mağdur etmeyecek rakamlara çıkmamızı söyledi. Onun da selamlarını sizlere iletiyorum. Bu şartlar altında çalışmamızı tamamladık. Rakam belirlendiğinde ben ilgili başkan yardımcıma iyice etüt edilmesi gerektiğini söyledim. İşçi kardeşlerimize mahcup olmayalım dedim. Arkadaşlarım da bana Allah’ın izniyle mahcup olmayacağımızı söyledi. İşçi kardeşlerimizin ve ailelerinin rızıklarını düşünüyoruz. Çünkü niyetimiz hayır. Allah da yardım eder. İşçi kardeşlerimize yüksek bir zammı açıklamak hem bizim hem Cumhurbaşkanımızın isteğidir. Bine yakın personelimize biz bunu ödeyecek bütçeyi buluruz. 1 Temmuz’dan itibaren yansıyacak. Malum asgari ücret üzerinde de bir çalışma sürüyor. Bu bizi artık bağlamıyor. Bizim işimiz işçi kardeşlerimizin emeğinin hakkını vermek. 1 Temmuz’dan itibaren işçimizin eline en düşük 17 Bin TL net maaş geçecek. Yatsı namazında ve sabah namazında ‘Allah’ım bizi mahcup etmesin’ diye dua ettim. Bütün şartlarımızı zorladık. Hayırlı uğurlu olsun. Bu yollarda beraber yürümeye devam edeceğiz. Allah bizi sizden, sizi bizden ayırmasın. Cumhurbaşkanımız Türkiye’nin başında. Yola devam ediyoruz inşallah...” 

 

“ÇERÇİ YÜZÜMÜZÜ HEP AK ETTİ”

 

Yunusemre Belediyesi’ni ve Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi’yi ‘Yüz Akı’ olarak tanımlayan AK Parti Manisa Milletvekili Adayı Ahmet Mücahit Arınç, Pazartesi gününden itibaren hizmet siyasetinin artarak devam edeceğini belirttiği konuşmasında, “Hayırlı haberlerle uyandık. Başkanımızdan Allah razı olsun. Bu sevinci paylaşmaya bizleri de davet etti. Şimdi biz tabi işçinin, emekçinin teri kurumadan hakkını ödeyin diyen bir peygamberin sünneti üzerine gelen insanlarız. Medarıiftiharımız olan bir belediyemiz var. Çok güzel hizmetler yapmış bir belediye başkanımız var. Böyle güzel coşkulu haberleri, böyle güzel sevinçli haberleri paylaştığımız zaman biz de alnımızın akıyla bu zamana kadar nasıl yürüdüysek, bundan sonra da bu yolları birlikte yürüyeceğiz. Yunusemre Belediyemiz kurulduğu günden bu yana yaptığı hizmetlerle bizim alnımızı hep ak etti. Cumhurbaşkanımızın neferleri ve ekibi olarak da bundan sonra yine belediyelerimizin bu güzel hizmetleriyle yola devam diyeceğiz inşallah. Tabi bu dönem zor bir dönem olacak. Daha fazla projelerin, daha fazla katma değerli işlerin yapılması gereken bir dönem olacak. Yirmi bir yıldır iktidarda olan ve oyunu sürekli arttırmış bir iktidarın mensubu olarak üzerimizdeki vazifenin, yükün ve sorumluluğun farkındayız. Ama şunu biliyoruz ki bu zamana kadar ne yaptıysak Allah'ın izniyle, sizlerin duasıyla, bereketiyle, desteğiyle yarından itibaren de nerede kalmıştık diyerek daha fazla çalışarak, daha fazla koşturacağız. Güçlü bir destekle ve AK Parti iktidarıyla tekrardan parlamentoda ve yarın öbür gün de inşallah belediye seçimleri, yerel seçimlerde bu hizmetlerin aksamadan aynı şekilde devam edebilmesi için çok güçlü bir destek alacağımızdan ben eminim. Rabb'im bizleri mahcup etmesin sizlere karşı. Allah yar ve yardımcımız olsun. Hayırlı uğurlu olsun inşallah.” dedi.

 

“ÇOK MUTLUYUZ”

 

İşçiler adına Başkan Çerçi’ye teşekkür eden Ayşe Özer ise beklediklerinin üstünde bir zamla karşılaşmanın mutluluğunu ifade ederek, “Başkanım çok teşekkür ederiz. Yaklaşık dokuz yıldır birlikte çalışıyoruz sizinle. 2014 yılından itibaren çok gayretliyiz. Bizim gayretimiz, sizin gayretiniz, çok güzel bir bütün oluyoruz. Siz olmasaydınız bizim yüzümüz bu kadar gülmezdi. İyi ki varsınız. Çok şanslıyız. Sizinle çalıştığınız için çok mutluyuz. Teşekkür ederiz. Vermiş olduğunuz ücret çok tatmin etti. Çok mutlu etti” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2023, 17:52

Cengiz Kılınçaslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER