GÖLMARMARA…..

1991 yılında ge Üniversitesi Coğrafya Bölümü okurken bizler fiziki coğrafya mezunu olmamız için tez yapmamız istendi. Karşılığında da öğretmenlik dışında jeomorfolog belgesi alarak, belediyeler, kamu kuruluşlarında mühendis olarak ta çalışacaktık.

Manisalı bir öğrenci olarak o günlerde yine iklimde yağış salınımı nedeniyle kuraklık yaşayan  Gediz Ovası için  tarımda da önemli olan Gölmarmara Gölü  o günlerde de kurumaya yüz tuttuğu için Kurtarma projesini de içine alan bir proje aldım ve 2 yıl alanda çalıştım.

Proje ile Alaşehir Çayı’ndan göle su taşındı ve göl 3-4 yıl sonra iklimde yağışların normale dönmesi ile  göl kendi haline döndü. Ancak o zaman çevrede baraj ve göletler yoktu.

Tabiki ben de Jeomorfolog belgemi aldım. Jeomorfologların ülkemizde çalışma alanı dar olduğundan ben de Coğrafya Öğretmenliği yaptım. Zaman zaman da alana gittim ve kontrolleri yaptım.

Gölmarmara’nın kurtarılması projesinde DSİ İle yaptığımız ortak projede de danışman hocamızın önderliğinde tespitler yapıldı, uygulandı.

Yıllar geçti, Ah, vah derken Bugün  göl kurudu, ya da kurutuldu???  Nedeni ise ortada kaldı. Tabiki öncelikli olarak bunda  33 yılda 1 ülkemizde etkili olan kuraklık döneminin etkisi var..3-6 yıl arası süren bir dönem. Biz şu an bunu ülke olarak ta yaşıyoruz.

Yağış az olunca göle gelen su kaynakları da tabiki azalıyor. Göle su getiren kaynaklara coğrafyacılar olarak ”geleğen” deriz.

Göl çevresinde yıllar içinde yapılan baraj ve göletler ile de gölün ömrü de otomatik olarak kısaltıldı. Bunlardan en büyük geleğen olan Gördes Çayı ve Barajı idi…

Yıllar geçtikçe göle yeterli su gelmeyince göl havzası da otomatik olarak daraldı ve bugün artık yok...

Bunu sağlayan iklim koşullarındaki kuraklık ve tarımda aşırı kullanma da tabiki etkili oldu. Ancak en büyük etki ise insan eliyle yapılan müdahale tabiki. Yapılanların sonucu da ortada.

Şimdi pek çok şey yazılıp çiziliyor, konuşuluyor. Bozdağ’dan eriyen karların getirilmesi gibi…

Bizim insan olarak yapmamız gereken en önemli şey ise, doğaya çok fazla ve bilinçsiz müdahaleyi bırakmamız.

Ancak gördüğüm kadarıyla bu gölün akıbeti de Amik Gölü gibi olacak….

Sonuçta insan olarak doğamıza verdiğimiz zararın sonucunu da hep birlikte göreceğiz.

Gölmarmara deyince aklımıza gelen çevresindeki kuşlar, sazan balığı ve gölden geçim yapanlar şimdi yok.

En önemlisi ve cevap bekleyen soru da Gölmarmara artık olacak mı?, olmayacak mı??

Hepinize İyi Günler.

YORUM EKLE