Ak Partili Aydemir: Muhalefet Sayesinde Lügatımıza Yeni Bir Kavram Girdi: Şeş Başkanlık Sistemi

AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, Meclis Genel Kurulunda CHP’nin verdiği Meclis Araştırma Önergesi üzerine AK Parti Grubu adına konuşma yaptı.

Ak Partili Aydemir: Muhalefet Sayesinde Lügatımıza Yeni Bir Kavram Girdi:  Şeş Başkanlık Sistemi

Önergenin konusu Cumhurbaşkanlığı Makamı ile Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığının harcırah, taşıt, kamu konutları, ihale ve satın alma ile mali işlemlerini konu alan hiçbir yönetmeliğin Resmi Gazetede yayımlanmadığıydı.

Muhalefet Milletvekilleri bu konu üzerinden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini de eleştirdi.

Konuşmasına olmadığı iddia edilen yönetmeliklerle ilgili konuya açıklık getirerek başlayan Aydemir, 1984 tarihli ve 3011 sayılı Kanunun 1. Maddesi uyarınca ‘milli emniyet ve milli güvenlikle ilgili olan ve gizlilik derecesi taşıyan’ yönetmeliklerin Resmi Gazetede yayımlanmadığını söyledi.

Aydemir, Sayıştay tarafından da mevcut olduğu raporlarda belirtilen yönetmeliklerin 2018 ve 2019 yıllarında yürürlüğe konulmuş olduğunu ve yukarıda belirtilen gerekçeyle Resmi Gazetede yayımlanmadığını ifade etti. Ayrıca, o tarihlerden önceki işlemlerin de yürürlükte bulunan genel mevzuat hükümleri uyarınca gerçekleştirildiğinin altını çizdi. Yine önceki dönemlerde de bu tür düzenlemelerin Resmi Gazetede yayımlanmadığını da belirten Aydemir, konuşmasının sonunda sistem eleştirilerine sert yanıt verdi.

Aydemir; ‘16 Nisan 2017 tarihinde yapılan referandumla ülkemizin yeni yönetim sistemi belirlenmiştir. Bu sistemin adı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemidir. Ve şu hususun altını tekrar çizmek istiyorum, bu sisteme geçilmesine aziz milletimiz karar vermiştir. Önümüzdeki seçimlere de aynı sistemle gideceğiz. Ancak muhalefetin aklında sanıyorum başka bir sistem var. Biz eş başkanlık sistemini görmüştük, şimdi yeni bir sistem daha muhalefet sayesinde lügatımıza girmiş oldu. O da şeş (altı) başkanlık sistemi.’ Diyerek 6’lı masayı ve muhalefetin söylemlerini eleştirdi.

Aydemir; ilk defa şeş başkanlık kavramını kullanan bir siyasetçi olarak da siyaset diline farklı bir kavram kazandırmış oldu.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2023, 20:54

Cengiz Kılınçaslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER