Ak Partili Uğur Aydemir: Seçimler İçin Değil, Nesiller İçin Siyaset Yapıyoruz!

Sözleşmeli personelin kadroya alınmasını öngören Kanun Teklifi Meclis Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Ak Partili Uğur Aydemir: Seçimler İçin Değil, Nesiller İçin Siyaset Yapıyoruz!

AK Parti Manisa Milletvekili ve Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Uğur Aydemir de Kanunun müzakereleri esnasında söz alarak değerlendirmelerde bulundu.

458 bin 615 sözleşmeli personel kadroya alınıyor!

Aydemir 9 maddeden oluşan Kanun Teklifi ile 458 bin 615 sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine imkan sağlandığını ifade ederek konuşmasına başladı. 28 Kasım 2022 tarihinden önce kamuda sözleşmeli personel statüsünde olanların direkt kadroya alınacağını, bu tarihten sonra çalışmaya başlayan sözleşmeli personelin ise 3+1 yıllık sürenin sonunda kadroya alınacağını belirtti. Kadroya geçmek isteyenlerin kanunun yayım tarihinden itibaren 30 gün içinde kurumuna müracaat etmesi gerektiğini belirten Aydemir, 60 gün içinde de kadro işlemlerinin tamamlanacağını söyledi.

Aydemir, Kanunun yayım tarihinden sonra ise mahalli idarelerin de artık sınavla personel alacağının altını çizdi.

Kadroya geçenler hangi haklara sahip olacak!

Aydemir, kadroya geçen personelin; kademe ve derece ilerleme imkanının olacağını, unvan değişikliği sınavlarına katılabileceğini, eş durumundan dolayı tayin isteyebileceğini, kurumlar arası yer değişikliği imkanı olacağını, doğum sonrası tekrar işe dönebileceğini belirtirken en önemli avantajın ise bu kişilerin artık sözleşmelerinin yenilenmemesi gibi bir ihtimalle karşılaşmayacakları ifade etti.

Milletvekili Aydemir, düzenlemenin kadroya geçecek olan sözleşmeli personele, belediye çalışanlarına, sözleşmeli öğretmenlere, vekil ebe ve hemşirelere, vekil imam ve vekil müezzin kayyımlara, aile sağlığı merkezi çalışanlarına ve Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçılarına hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Muhalefetin eleştirilerine de yanıt verdi!

Müzakereler esnasında düzenlemenin seçime yönelik bir hamle olduğunu ifade eden muhalefet milletvekillerine de cevap veren Aydemir; ‘AK Parti olarak 20 yıldan beri her 2-3 yılda bir seçimlere giriyoruz ve hamdolsun hepsinden de milletimizin teveccühü ile zaferle ayrıldık. Çünkü biz seçimler için değil, nesiller için siyaset yapıyoruz, politikalar uyguluyoruz. Milletimizin taleplerini de ihtiyaçlarını da gözeterek eser ve hizmetler ortaya koyuyoruz. Geçen yıl seçim senesi değildi ama asgari ücrette ve tüm ücretlerde asgari ücrete kadar kısmı vergiden istisna hale getirdik. Memurlarımızın ek gösterge sorununu çözüm sağladık. Bunlar seçim için değil, milletimiz için.’ Dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2023, 22:41

Cengiz Kılınçaslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER