Başkan Çelik Adaylığı İle İlgili İlk Defa Bu Kadar Net Konuştu!

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Manşet45 Haber Portalımız’ın imtiyaz sahibi Cengiz Kılınçaslan’ı makamında ağırladı. Başkan Çelik Belediye’nin Proje ve hizmetlerinden 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde adaylığına kadar yöneltilen soruları cevaplayarak Haber Portalımıza özel önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Çelik Adaylığı İle İlgili İlk Defa Bu Kadar Net Konuştu!

Dikkat çeken açıklamalarda bulunan Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik şu ifadelere yer verdi;

“İNŞAAT BİTTİ, İNCE İŞÇİLİKLER İŞ TEFRİŞATI İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARI YAPIYORUZ”

Engel Yaşam Merkezinde inşaat çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Başkan Çelik, “Kaba inşaat bitti, ince işçilikler iş tefrişatı ile ilgili çalışmaları yapıyoruz. Bildiğiniz gibi 21 yaşına kadar, zihinsel engelli çocuklarımız devletimize ait okullarda eğitim görüyorlar ve bu hareketlenme davranışlarına da yansıyor. Ciddi bir ilerleme kaydediyorlar. Ama 21 yaşından sonra bu eğitim sonlandırılıyor fakat aileler bu duruma üzülüyor çünkü onca yıllık eğitimle elde ettiği kazanımlar, yavaş yavaş geri gitmeye kaybedilmeye başlıyor.” Dedi.

“ZİHİNSEL ENGELLİ KARDEŞLERİMİZ ÇALIŞIP PARA KAZANACAK, HEM DE REHABİLİTE OLMUŞ OLACAK”

Korumalı işyerinin önemini vurgulayan Çelik, “Şehzadeler Belediyesi olarak, Tilkisüleymaniye mahallemizde kendimize ait alanda yaptığımız rehabilitasyon merkezi ve korumalı işyeri projemizde 21 yaş üstü şehzadelerde yaşayan zihinsel engelli vatandaşları burada rehabilite edeceğiz. İkincisi ise korumalı işyeri organize sanayi bölgesinde bazı fabrikalarla anlaşıyoruz. Bunların örnekleri var. Zihinsel engelli kardeşlerimiz çalışıp para kazanacak, hem de rehabilite olmuş olacak. Öyle bir durum var ki kardeşlerimizin bazı alanlarda öyle meziyetleri, yetenekleri var ki bizler yapamayız. Bir tarafta eksiklik olunca bir tarafta fazlalık olabiliyor insanda Allah öyle bir denge kurmuş. Özellikle el işiyle ilgili hassas işlerde çok büyük başarıları olabiliyor ben bunu daha önce kurslarda ve ziyaret ettiğim korumalı işyerlerinde görmüştüm. Bu bağlamda da 50 kişi kapasiteli korumalı işyeri olacak. Dolayısıyla hem rehabilitasyon merkezi hem de korumalı işyeri özellikle çalışabilir durumda olan gençlerimizi çok heyecanlandırıyor. Korumalı işyeri son derece önemli.” İfadelerine yer verdi.

“BU YIL İÇERİSİNDE AÇACAĞIZ”

Engelsiz yaşam merkezinin bu içerisinde açılacağını belirten Başkan Ömer Faruk Çelik, “7470 m2’lik bir alan bu alan ilerde yeni donatılar eklemeye, yeni tesisler kurmaya müsait geniş bir bahçesi var esas itibariyle biz şuanda zihinsel engelliler rehabilitasyon merkezi hizmetini veriyoruz Karaağaçlı ‘da belediye hizmet binamızın üst katında veriyoruz ancak bahçesi yok fiziki şartları çok uygun değil. Şimdi bu hizmetimizi yaklaşık 7 Buçuk dönümlük geniş bahçesi olan tam onların ihtiyaçlarına planlanarak yapılan yeni rehabilitasyon merkezimize taşımış olacağız. Burada zaten mevcut yapı vardı. 260m2’lik ama kullanılmıyordu. Biz bunu revize ettik elden geçirdik. Buna ilave olarak 564 m2 yeni ilave yapı yaptık. 825 m2 şuanda kullanım alanına sahip yerin inşaat çalışmaları bitti. 4 dersliğimiz ve 2 tane 20’şer m2 karelik atölyemiz, spor odamız, mutfağımız, yemek hanemiz öğretmenler odamız idare bölümlerimiz var. Korumalı işyerimiz var, diğer rehabilitasyon merkezinin haricinde 35 m2 büyüklüğünde 2 tane de atölyemiz var. 2950 m2 kare öğrenciler için yeşil alan ve meydan oluşturuyoruz. Çalışmalar devam ediyor, birkaç ay içerisinde tamamlanır ekipmanlar gelecek hemen de taşınıp açacağız bu yıl içerisinde açacağız.” Diye konuştu.

“DEPREME DUYARLI OLMANIN YOLU DA KENTSEL DÖNÜŞÜMDEN GEÇİYOR”

Başkan Çelik, “Depreme duyarlı olmanın en önemli yolunun kentsel dönüşüm olduğuna dikkat çekti. Çelik, “Deprem bizim her zaman yüzleşmemiz gereken bir gerçek. Ülkemizin birinci öncelikli gerçeği deprem olmak zorunda ülkemiz baştanbaşa bir deprem kuşağının içerisinde Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkımın boyutlarını acının büyüklüğünü hep birlikte gördük ve yaşadık depreme duyarsız kalamayız. Depreme duyarlı olmanın yolu da kentsel dönüşümden geçiyor. Kentsel dönüşüm mahalle bazlı bizim burada yaptığımız gibi geniş alanlarda olabildiği gibi parsel bazında özellikle 2000 yılı öncesinde yapılan binaların yenilenmesi şekliyle de hayata geçirilebiliyor.” Diye konuştu.

“BİZİ ÇOK TAKDİR ETTİLER VE TÜRKİYE’YE ÖRNEK GÖSTERDİLER”

650’nin üzerinde evi yıktıklarını, hafriyat çalışmalarının bitmek üzere olduğunu ve11 blokta ise inşaat çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Çelik, “Biz burada manisa tarihinin en büyük kentsel dönüşüm projesini hayata geçiriyoruz. Çok büyük, çok zor ve başarılması güç bir proje. Bakanlıkta bizi çok takdir ettiler ve Türkiye’ye örnek gösterdiler yüzde 98’in üzerinde uzlaşıyla muvafakat imzasıyla 650’in üzerinde evi yıktık hafriyat çalışmaları bitmek üzere bloklar başladı şuanda şuan da 11 tane blokta inşaat çalışmaları devam ediyor. Bir kişi çıkıp da benim evimi yıktılar diye feryat etmedi hepsi hayırlı dua ile bu işi bekliyor kira yardımları ödeniyor şuanda bakanlık tarafından hatta biz ilk evi yıkarken mahalleli ile birlikte tören yaptık mahallenin imamı gelerek dua etti.” ifadelerini kullandı.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMDE RUHUNA UYGUN BİR ŞEKİLDE YENİLENMEYİ HAYATA GEÇİRMİŞ OLACAĞIZ”

Başkan Çelik, kentsel dönüşüm ile ilgili “Şimdi bu kolay bir iş değil çok büyük emeklerimiz var harcadığımız mesailerimiz var” diyerek “365 dönümlük 5 mahalleyi kapsayan alanın 1. Etabı inşallah bunlarda etaplar yükseldikten sonra 2. Ve 3. etaplarla ilgili de çalışmalar start alacak ve yerinde dönüşüm mantığı ile 5 tane mahallemizi kapsayan 365 dönümlük alanda kentsel dönüşümde ruhuna uygun bir şekilde yenilenmeyi hayata geçirmiş olacağız. Muvakkat imzalayan tüm hak sahiplerine teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanımıza böyle bir imkân sağladığı için teşekkür ediyorum. Çevre şehircilik ve iklim değişikliği bakanımıza kentsel dönüşüm genel müdürümüze genel müdür yardımcılarına projede emeği olan bütün mesai arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

“BAKANLIKTAN SON BİR ONAYI BEKLİYORUZ”

Sokak hayvanları için rehabilitasyon merkezi projelerinin olduğunu belirten Çelik, “İhaleye çıkabilmek için bakanlıktan son bir onayı bekliyoruz. Ama 5199 sayılı kanun belediyelere sokak hayvanlarını alır, kısırlaştırır hastaysa tedavi eder ve ardından da aldığı yere bırakır. Barınakların sayısını artmak demek özellikle köpeklerin azalması anlamına gelmiyor. Biz saldırganlığı tespit edilmeyen ve hasta olmayan köpekleri barınakta tutamıyoruz. Yasal olarak bunu yapmamız mümkün değil.” diye kaydetti.

“KARARI VERECEK OLAN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİDİR”

Çelik, “Vatandaşlarımızdan bizlere çok sıklıkla geliyor sokakta köpek olmasın diye. Sokakta köpek olmamasının adresi Türkiye büyük millet meclisidir ve 5199 sayılı kanunun revize edilmesidir.” Diyerek “ Şuanda saldırganlığı tespit edilen hayvanları barınakta tutuyoruz. Büyükşehir belediyemize ait bizim barınağımız var. Hastaysa da gidip tedavi ettiriyor aldığımız yere bırakıyoruz. Hayvan severler kanunun değişmemesi gerektiğini ifade ediyor ama vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu da artık sokakta yürüyemiyoruz değişmeli doğal yaşam alanları oluşturup geniş barınaklar da sokak köpeklerine bakılmalı diyor ama bunun kararını verecek olan Türkiye Büyük Millet Meclisidir bizim yetkimizin dışındadır.” Diye dillendirdi.

“ AK PARTİMİZDEN BİR KARDEŞİMİZ SEÇİLSİN BİZDE ONA BÜTÜN GÜCÜMÜZLE DESTEK OLALIM”

Son olarak Tekrar Aday olacak mısınız sorusunu yanıtsız bırakmayan Başkan Çelik, “9 buçuk yıllık görevin ardından her gittiğimiz yerde üzüldük yeniden neden olmuyorsunuz olsaydınız ifadeleri ile muhatap olmak güzel bişey. Ama biz daha öncede ifade ettiğim gibi belediye başkanlığı için 2 dönem uzun bir süre benim için. Büyük projeleri başlattık, hayata geçirdik ve devam ediyoruz. İmkânlar nispetinde ilçemizde, eser ve projeler kazandırdığımıza inanıyoruz. Arzumuz şudur; bir sonraki dönemde bir başka arkadaşımız ve kardeşimiz inşallah yine ak partimizden seçilsin bizde ona bütün gücümüzle destek olalım tabikî siyasetin içerisinde olmaya devam edeceğim nasip olursa ilerde başka görevlerde de tevdi edilir görev alır koşturmaya devam ederiz. Onun dışında da bir nefer olarak AK Partinin bir üyesi olarak davamızın emrinde ve hizmetinde olmaya devam edeceğiz.” dedi

“KARARIMIZIN ARKASINDAYIZ”

Çelik, “Bu çok daha önce alınmış bir karar, bizde ben değil biz vardır, dolayısıyla bir başka kardeşimizin arkadaşımızın başkan olması bizi sevindirir bu bağlamda da koşturan emek sarf eden, heyecanı olan arkadaşlarımızın yolunu açıp bu kutsal görevi yapmalarına fırsat vermek istiyorum. Kararımızın arkasındayız, inşallah nasip olursa ilerde başka görevlendirme olursa biz yine partimizin hizmetinde oluruz.” Diyerek sözlerini noktaladı.

Başkan Çelik Gazeteci Cengiz Kılınçaslan'ın aday olacak mısınız sorusu üzerine şunları söyleyerek;

“Arzumuz şudur; bir başka arkadaşımız ve kardeşimiz inşallah yine AK Partimizde seçilsin bizde ona bütün gücümüzle destek olalım” dedi ve 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinde aday olmayacağını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2023, 11:37

Editör Manşet 45

banner11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER