Beyazay Manisa görme engelli değerlerimizi videolarla tanıtıyor

Beyazay Manisa Şubesi, Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’nda görme engelli değerleri hatırlayıp hatırlatma misyonuyla kısa video serisi başlattı. Beyazay Manisa Şube Başkanı Mimar Fisun Kumbaracı’nın bizzat seslendirdiği videolar Beyazay Manisa’nın instagram hesabından yayımlanıyor.

Beyazay Manisa görme engelli değerlerimizi videolarla tanıtıyor

Videolarla görme engelli ancak engel tanımayan değerleri hatırlamak ve hatırlatmak istediklerini kaydeden Beyazay Manisa Şube Başkanı Mimar Fisun Kumbaracı konuya ilişkin düşüncelerini şu sözlerle paylaştı:  “Görmek ve bakmak arasındaki farkı insanlar açıklaya dursun, âdeta ‘Engel karanlıkta değildir.’ diyerek büyük başarılara imza atan değerlerimizi anmak istedik. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatının (UNESCO) İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne giren Âşık Veysel’i ve hayatını Türk irfanına adayan mütefekkir Cemil Meriç’i saygıyla ve rahmetle yâd ederken, hayattaki rol modellerden ressam Eşref Armağan ve Genel Başkanımız Lokman Ayva’ya sağlıklı ve mutlu, uzun ömürler diledik. Engelli engelsiz tüm değerlerimizin hayattayken değerlerini bilmemiz ve hatırlamamız gerektiğini düşünüyoruz.” 

İlk etapta Halk ozanı Aşık Veysel, yazar ve düşünür Cemil Meriç, ressam Eşref Armağan ve Türkiye’nin ilk görme engelli milletvekili Lokman Ayva’nın hikayelerinin Kumbaracı’nın anlatımıyla seslendirildiği videolara yenilerinin eklenmesi planlanıyor.  Seslendirme ve diksiyon alanında eğitimi bulunan Kumbaracı’nın sosyal sorumluluk yaklaşımı çerçevesinde görme engelliler için gerçekleştirdiği çok sayıda kitap seslendirmesi de bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2023, 10:24

Cengiz Kılınçaslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER