Bülent Koşmaz’lı Öğrenciler Bilimin Merkezinde

Manisa TOBB Bülent Koşmaz Fen Lisesi öğrencileri, İsviçre ve Fransa sınırında yer alan, dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarını yöneten araştırma kuruluşu olan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ne (CERN) düzenlenen gezi ile yapılan bilimsel çalışmaları yerinde inceleme ve deneysel uygulamaları laboratuvar ortamında gerçekleştirme fırsatı buldu. 

Bülent Koşmaz’lı Öğrenciler Bilimin Merkezinde

Öğrenciler CERN’deki çalışmalar hakkında bilgi aldıktan sonra Cenevre Üniversitesinde gerçekleştirilen Fizik ve Kimya üzerine atölye çalışmalarına katıldı. Akademik ve bilimsel çalışmalara katılan öğrenciler sonrasında Cenevre ve Paris’ te kültür sanat turuna çıkarak, ülkelerin tarihi yapıları ile sanat müzelerini de ziyaret etti. Beş gün süren yurt dışı eğitim ve kültür gezisine katılan öğrenciler yaşadıkları bu deneyimin; bilimsel, akademik, sosyal ve kültürel gelişimlerine büyük katkı sağladığını ifade ettiler. 

Bu yıl ilk kez İsviçre ve Fransa’ ya düzenlenen yurt dışı eğitim ve kültür gezisinin bundan sonra her yıl bir gelenek halinde TOBB Bülent Koşmaz Fen Lisesi olarak düzenleneceğini belirten okul idaresi, geleceğin bilim insanlarının yetiştiği okulumuzda tüm öğrencilerimizin dünyaca ünlü bilim merkezlerini görmeleri, yapılan çalışmaları yerinde incelemeleri; çalışmalarına ışık tutması açısından oldukça önemli olduğunu dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2023, 12:19

Cengiz Kılınçaslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER