Çiftçi Kazanıyor, Demirci Kazanıyor, Türkiye Kazanıyor

Demirci'de yapılan sulama barajları ve modern sulama sistemleri ile atıl araziler üretim yapılarak ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

Çiftçi Kazanıyor, Demirci Kazanıyor, Türkiye Kazanıyor

Demirci'de 2021 yılında hizmete giren 900 Bin metreküp su kapasiteli Kılavuzlar sulama barajı 1540 dekar araziyi suluyor.
Yöredeki çiftçiler barajın faaliyete girmesinin ardından başta kornişon salatalık olmak üzere mısır ve meyve üretimi yapıyor.
Kılavuzlar mahallesinde üretici Mehmet Emre'de 60 dönüm arazide kornişon salatalığı üreterek 2 ila 8 lira arasında firmalara satıyor.
DEMİRCİ SULU TARIMLA KALKINACAK
Demirci Belediye Başkanı Selami Selçuk " İlçemizde faaliyetine başlayan 4 sulama barajı ve gölet mevcut. Daha önceki yıllarda hizmete giren Ayvaalan mahallesinde sulama barajından 101 üretici, Kılavuzlar sulama barajından da 117 üreticimiz faydalanmakta. Hedefimiz ilçemizdeki sulama barajlarının sayısını arttırarak ilçemizin her alanında sulu tarım üretimini sağlamak. " dedi.
SULAMA BARAJLARI İLÇEYE BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR
Demirci Ziraat Odası Başkanı Mehmet Karakaya ilçeye yapılan göletlerin önemine değinerek, bunun sulu tarıma büyük katkı sağladığını ifade etti.
Baraj ve göletler ile yöredeki atıl arazilerde üretimin yaygınlaştığını vurgulayan Karakaya, "Çiftçilerimiz kazanıyor, kadınlar günlük yevmiye ile salatalık hasadı ve meyve bahçelerinde çalışıyorlar. Bu da hem ilçe ekonomimize, hem de ülke ekonomimize katkı sağlıyor." dedi.
BARAJ İLE ARAZİLERİMİZDE DAMLAMA SU SİSTEMİ KURDUK
Çiftçilerden Mehmet Emre de, yıllardır bu işin içinde olduğunu ve 2 yıldır kornişon salatalık ürettiğini dile getirerek, hasadın verimli bir şekilde sürdüğünü anlattı.
Su sayesinde yüksek rekolte beklediklerini anlatan Emre, şunları kaydetti:
"Kornişon salatalık ekimini haziranda yaptık. Ağustos başı gibi hasada başladık ve 3 ay sürecek. Barajımız olduğu için modern damlama sistemi ile sulama gerçekleştiriyoruz. Ürünümüz güzel, fiyatlar toparlandı. Bir numarayı 8 lira, iki numara 4 lira ve üç numarayı da 1,5 liraya veriyoruz. Ürünlerimizi alıcı firmaya teslim ediyoruz oradan da yurt dışına gönderiliyor. Bu yıl 250 ton gibi rekolte bekliyorum."
BARAJLAR SAYESİNDE ÜRETİM VE İŞ SAHASI OLUŞUYOR
Fatma Ersöz barajların yapılması sayesinde salatalık üretimi başta olmak üzere birçok arazide tarımın yaygınlaştığını ifade ederek, "Biz de yaz döneminde yevmiyeli olarak çalışma imkanı buluyor evimiz ekonomisine katkı sağlıyoruz. Allah razı olsun devletimizden. Barajlar sayesinde iş imkanları doğuyor." şeklinde konuştu.

Cengiz Kılınçaslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER