Deneyimli Bürokrat Uzm. Dr. Kübra Dindar Demiray, AK Parti’den Aday Adayı

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimleri için aday adaylığı başvuruları başladı.

Deneyimli Bürokrat Uzm. Dr. Kübra Dindar Demiray, AK Parti’den Aday Adayı

Manisa'nın yetiştirdiği önemli genç bürokratlardan biri olan Uzm. Dr. Kübra Dindar Demiray, AK Parti Manisa İl Başkanlığı’na giderek aday adaylığı başvurusunu yaptı. Kent merkezi ve ilçeler için çok iddialı projeler hazırlayan Demiray, Manisa'da 'modern dönüşüm'ün öncüsü olmak istediğini vurguladı.

Manisa'daki eğitiminin ardından Türkiye'nin çeşitli illerinde hekimlik yapan ve son olarak Bitlis İl Sağlık Müdürü olarak görevini yürüten Uzm. Dr. Kübra Dindar Demiray, kamudaki görevinden ayrılarak AK Parti Manisa Milletvekilliği Aday Adaylığı başvurusunu yaptı. Başvuru belgelerini teslim alan AK Parti İl Başkanı Salih Hızlı, Demiray’a siyaset yolunda başarılar diledi. Bitlis İl Sağlık Müdürlüğü sürecindeki başarılı çalışmalarıyla büyük takdir toplayan Demiray; çocukları, gençleri ve kadınları önceleyen dinamik bir siyasi profil çizmeye hazırlandığını belirterek “Siyaset bir bayrak yarışıdır. Görev verildiği takdirde, Manisalı hemşerilerimle birlikte kentteki modern dönüşümün öncüsü olmayı hedefliyorum" dedi.

ACİL ÇÖZÜM İSTEYEN SORUN KENTLEŞME

Genç yaşına rağmen yurt içi ve yurt dışında çok önemli çalışmalar yürüten ve üst düzey görevler alan Uzm. Dr. Kübra Dindar Demiray, tarım ve sanayi kenti olan Manisa'nın bu alanlarda çok daha iyi noktalarda olması gerektiğini; kentleşme, kültür, eğitim ve sağlık alanında da ise istenilen seviyeye ulaşmasının şart olduğunu vurguladı. Demiray, “Kadim şehrimiz Manisa’nın en önemli ve acil çözülmesi gereken sorunu kentleşme. Yaşadığımız son deprem, bu konunun ne kadar hayati olduğunu gösterdi. Merkezi hükümet ve yerel yönetimlerle birlikte, birinci derece deprem kuşağı olan Manisa merkez ve ilçelerini en kısa sürede olası depremlere hazır hale getirmeliyiz. Bu konuda en önemli görev siyasetçilere düşüyor" diye konuştu.

KENTLEŞME BATIYA KAYMALI, RAYLI SİSTEM OLMALI

Manisalıların daha güvenli ve konforlu konutlarda yaşaması için kapsamlı proje çalışmaları içinde olduğunu ve milletvekili seçildiğinde önceliğinin bu projeleri hayata geçirmek olacağını anlatan Uzm. Dr. Demiray, bu konudaki görüşlerini şöyle özetledi: "Öncelikle kent merkezindeki yaşamın her anlamda güvenli hale getirilmesi için çok kapsamlı çalışmalar yapmak gerekiyor. Manisa'nın yeni ve sağlam konutlarla batıya; Yunt Dağı bölgesine doğru hızla kayması gerekiyor. Bunu vatandaş açısından cazip hale getirmek için hükümet ve yerel yönetim ortaklığıyla hafif raylı ulaşım sisteminin acilen devreye konması ve ulaşımın rahatlatılması gerekiyor.

MANİSA YAŞAMAK İÇİN CAZİP HALE GELMELİ

Manisa hızla gelişen sanayisine karşılık kentleşme açısından ne yazık ki geride kaldı. Kabına sığamayan bir şehir haline geldi. Bugün sanayide çalışan insanların ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nde (MCBÜ) eğitim gören öğrencilerin önemli bir bölümünün barınma sorunları nedeniyle İzmir'den gelip gitmesi Manisa için büyük bir handikap. Bunu tablo değişmediği sürece; insanlarımız, gençlerimiz Manisa'da yaşamayı cazip bulmadığı sürece ortada ciddi bir sorun var demektir. Bu tabloyu değiştirecek; herkes için Manisa'yı çok cazip bir kent haline getirecek önemli projelerimle kentimi TBMM'de temsil etmeye talibim."

ÖNCELİK ÇOCUKLAR, GENÇLER VE KADINLAR

Çocukları, gençleri ve kadınları önceleyen bir siyaset hedeflediğini kaydeden Uzm. Dr. Kübra Dindar Demiray, "Manisa işsizlik konusunda diğer illere göre nisbeten daha iyi durumda ancak çocuklar, gençler ve kadınlar için daha yaşanılabilir bir kent haline gelmemiz gerekiyor. Bu da doğru projelerle, merkezi yönetim bütçesinden bu konularda çalışmalar yapmakla çözülebilir. MCBÜ'de 50 binden fazla öğrencimiz eğitim görüyor. Manisa tıpkı sanayide olduğu gibi eğitimde de çok ciddi bir potansiyele sahip ancak bu potansiyeli tam olarak kullandığımız söylenemez. Manisa'ya 'öğrenci kenti' kimliğini kazandırmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

ÇİFTÇİLER İÇİN ÜRETİM ÇEŞİTLİLİĞİ ARTMALI

Türkiye'nin en önemli tarım kentlerinden biri olan Manisa'nın 17 ilçesindeki insanların önemli bir bölümünün üzüm ve zeytin başta olmak üzere tarım üretimiyle geçindiğine işaret eden Demiray, tarım alanında yaşanan sorunlara ilişkin de kapsamlı çözüm projeleri olduğunu vurguladı. Demiray, "Sayın Cumhurbaşkanımız geçen yıl üzüm taban fiyatında çiftçiyi memnun eden bir rakam açıkladı. Zeytin üreticileri bu sene iyi rekolte elde etti ve hem mahsülden hem de fiyatlardan memnun. Ancak Manisa'da üretim kalemlerinin çeşitlenmesi ve özellikle uzak, kırsal ilçelerin kalkınması için alternatif projelerin devreye konması gerekiyor. Yine üretimdeki maliyet artışlarını aşağı düşürmemiz gerekiyor. Bu konuda da her zaman üreticilerimizle birlikte olacak ve onlarla birlikte sorunlarına çözüm arayacağız" ifadelerini kullandı.

SANAYİDEKİ DURAĞANLIK AŞILMALI

Sanayi kenti olan Manisa'daki organize sanayi bölgelerinde 100 bine yakın kişiye istihdam sağlandığına işaret eden ve bu konudaki başarı çıtasının daha da yükseğe çıkması gerektiğini belirten Uzm. Dr. Kübra Dindar Demiray, "Manisa halen Türkiye'nin en büyük 7. ihracatçı kenti. Son bir iki yılda ihracat rakamlarımızda bir durağanlık hatta küçük de olsa bir gerileme söz konusu. Bu durumu hızlı bir şekide tersine çevirmeliyiz. Stratejik konum ve altyapı avantajımızı daha iyi kullanarak, ayrıca kırsal ilçelerimizde de sanayi anlamında ciddi yatırımların önünü açarak bu alanda daha ileri gitmeyi hedeflemiliyiz" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2023, 11:01

Cengiz Kılınçaslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER