Deprem Diri Fay Hattı Hangi İllerden Geçiyor?

Yenilenmiş diri fay haritaları MTA tarafından resmi sitelerinde erişime açıldı. Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) diri fay hattı haritası yayımladı. 

Deprem Diri Fay Hattı Hangi İllerden Geçiyor?

6 Şubat sabahı saatler 04:17’i gösterdiği o anlarda 7,7 büyüklüğünde ve merkez üstü Kahramanmaraş Pazarcık olan depremden neredeyse yerle bir olan 11 ilden gelen acı haberlerle tüm ülke biranda yasa büründü. Depremin 15. Günüde yaralar sarılmaya çalışılıyor. Yaşanan deprem sonrasında Türkiye’de endişeye neden oldu. 
MTA tarafından Yenilenmiş diri fay haritaları erişime açıldı. Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) Resmi sitesinden edinilen bilgiye göre,  Türkiye Diri Fay Haritasına göre, Türkiye'de 5.5 ve üzeri büyüklükte deprem üretebilecek 485 diri fay bulunuyor. Paylaşılan haritaya göre Türkiye'de doğrudan diri fay üzerine bulunan , 45 ili kapsayan 110 ilçe bulunuyor. Fay üstünde bulunan iller ise, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bolu, Burdur, Bursa, Bingöl, Denizli, Eskişehir, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Manisa, Muğla, Kocaeli, Konya, Osmaniye, Sakarya ve Tokat’ın ve 110 ilçe de fay üzerinde bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2023, 21:48

Cengiz Kılınçaslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER