Eğitim Emekçileri Seslerine Kulak Verilmesini İstiyor

Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası Manisa Şubesi tarafından Milli Eğitim Müdürlüğü önünde açıklama yapıldı.

Eğitim Emekçileri Seslerine Kulak Verilmesini İstiyor

19 Ekim 2022 tarihinde Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğünün önünde yapılan basın açıklamasında Bartın Türkiye Taşkömürü Kurumu Maden Ocağı’nda meydana gelen patlama sonucunda 41 vatan evladının vefatının yarattığı derin üzüntü dile getirildi. 
 Manisa TEÇ-SEN Başkanı Bülent Ecevit Özbek ve üyeleri başta 3600 ek gösterge olmak üzere sorunlarının çözülmesi için açıklama yaptılar. 

 

"EĞİTİM ÇALIŞANLARININ YILLARCA BEKLETİLMESİ ZULÜM DEĞİL DE NEDİR?" 

Teç Sen Başkanı Bülent Ecevit Özbek, "Bugün Mili Eğitim Bakanlığında genel idare hizmetler, teknik hizmetler, yardımcı hizmetler, sağlık hizmetler ve dört b kadrosunda görev yapan eğitim çalışanlarının üvey evlat olmadığını aksine Milli Eğitim Bakanlığının öz ve öz evlatları olduğunuzu hatırlatmak için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Sayın bakanımız, sayın bakın yardımcılarımız ve sayın bürokratlarımızın farkına varmasını, istediğimiz konu ayrımcılıktır, ötekileştirmedir, kapsam dışı bırakma, ilgisizlik ve dışlamadır. Farkındasınız veya değilsiniz bilmiyoruz ama bizler bugün farkında olmadığınızı düşünerek Milli Eğitim Müdürlüğü önünden, evimizden, otağımızdan sizlere seslenmek, farkındalık yaratmak istiyoruz. Sayın bakanımız şubat ayında yine kendi evimizin önünde burada sizlere bir talimatınız yeter diyerek seslenmiştik. O günden bu güne kadar sorunlarımızın çözümüne dair en ufak bir adım atılmadığını ve eğitim çalışanına bakışınızın iyi niyetine ilişkin herhangi bir emare görmedik. Altını çizerek bir defa daha söylüyoruz, bir talimatınızla çözülmesi muhtemel sorunlarla ilgili eğitim çalışanlarının yıllarca bekletilmesi zulüm değil de nedir” dedi
 

UÇUK FARKLAR VAR
 

Başkan Özbek, “Milli Eğitim Bakanına bağlı il ve ilçelerde kurum müdürlüklerince farklı farklı promosyon anlaşmaları yapılmaktadır. Aynı maaşı alan eğitim çalışanı bulunduğu bölgeye, ile veya ilçeye göre farklı farklı banka promosyon ücretleri almaktadır. Arada uçuk farklar vardır ve bu durumdan eğitim çalışanı ciddi rahatsızlık duymaktadır. Banka promosyon ücretleri 2 bin lira ile 30 bin lira arasında değişmektedir. Aynı durumda görev yapıp aynı işi yapıp aynı ücreti alan eğitim çalışanlarının farklı promosyon ücreti aldığı, tahin ve nakil olduğunda promosyon ücretleri alamadığı gibi bir çok uygulama mevcuttur. Sayın bakanım bu sorunları ortadan kaldırmak için Milli Eğitim Bakanlığımızca 1 milyon 200 bin eğitim çalışanları için promosyon yapılması, ihale şartlarına enflasyon oranında artış konulması ve alt limit olarak en az 40 bin lira verilmesi eğitim çalışanlarının talebidir. Bir talimatınız da promosyon ihalesi 1 milyon 200 bin eğitim çalışanları için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından merkezi yapılabilir” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2022, 19:14

Cengiz Kılınçaslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER