Geleneksel Selendi Pınarlar Kiraz Festivali Coşkuyla Kutlandı

Selendi Belediyesi tarafından bu yıl 23’ncüsü düzenlenen Selendi Belediyesi Geleneksel Pınarlar Kiraz Festivali, coşkuyla kutlandı.

Geleneksel Selendi Pınarlar Kiraz Festivali Coşkuyla Kutlandı

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan festivalin açılış konuşmasını Selendi Belediye Başkanı Ecz. Nurullah Savaş yaptı. Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk; “Manisa genelinde 91 bin dekarlık alanda kiraz yetiştiriciliği yapılmakta olup yaklaşık 49 bin ton ürün elde edilmektedir. İlimizde yetiştirilen kiraz çeşidinin %70 ini Ziraat 0900 kiraz çeşidi oluşturmaktadır. İlimizde yetişen kiraz yurt dışından da yoğun talep görmektedir” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Kiraz stantlarının gezilmesi ve halk oyunlarıyla renklenen etkinlikte en güzel kiraz yarışması düzenlendi. Yarışmaya katılan 21 üreticinin kirazları, İl Müdürlüğümüz teknik personellerinden oluşan jüri tarafından değerlendirildi. Jürinin değerlendirmesi sonucunda yarışmada, en güzel kirazı yetiştirerek dereceye giren üreticilere protokol üyeleri tarafından çeşitli hediyeler verildi.

25.06.2023 tarihinde gerçekleşen festivale; Selendi Kaymakamı Halil İbrahim Okumuş, Selendi Belediye Başkanı Ecz. Nurullah Savaş, Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Gökmen Kaya, Selendi İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Ayhan, odalar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve üreticiler katıldı.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2023, 18:51

Editör Manşet 45

banner11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER