Gördesli Şehit Makbule Manisa'da Anıldı

Gördesli Şehit Makbule şehadetinin 101.yılında Yunus Emre Belediyesi İrfan Meclisinde Manisa Gördesliler Kültür ve Dayanışma Derneğinin hazırladığı program ile anıldı. Mevlid-i Şerif Okundu, Dualar Edildi "Gördesli Şehit Makbule" filmi davetlilere izletildi. Ayrıca yangın romanından alınan ve çekilen Gördesli Şehit Makbule  filmi Monaco ve Cannes film festivallerinde 14/16 Mayıs tarihlerinde yarışmaya katılacak.

Gördesli Şehit Makbule Manisa'da Anıldı

Anma programına Manisa Gördesliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Ertekin ve yönetim kurulu üyeleri, film yapımcısı İsmail Gülnar ve film oyuncuları, Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Sami İlker, MCBÜ  Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe İlker, MASKİ Genel Müdürlüğü İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanı Hayri Okkalı, Manisa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Erhan İnce, Tarım ve Orman Bakanlığı Milli Parklar 4. Bölge Müdür Yardımcısı İbrahim Çolak,  Manisa Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fevzi Yüksel, yangın romanının yazarı Kazım Germiyanoğlu dernek üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Manisa Gördesliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Ertekin yaptığı konuşmada derneğin amaçlarından biri olan Gördesli Şehit Makbule anma  ve tanıtma olduğunu söyledi. Başkan Ertekin " 2013 yılında Manisa Gördesliler Kültür ve Dayanışma Derneğini kurduk. Geçmişe dönüp baktığımızda 10 yılda Gördesli Şehit Makbule'yi tanıttık. Gördesli Şehit Makbule'yi  şehadetinin 101.yılında burada anıyoruz. Mevlid-i Şerif okundu, dualar edildi. Gördesli Şehit Makbule filmi davetlilere izletildi. Tüm katılımcılara teşekkür ederim "dedi.

Yangın romanının yazarı Kazım Germiyanoğlu ise "Bu topraklar büyük bir destana şahitlik etti. Bu destanı yazan o zamanın Gördes'lileri. Bizlerin dedeleri nineleri. Ben bu destanı sadece satırlara döktüm. Yüz yıldır bekliyordu. Kulaktan kulağa dilden dile anlatılıyordu ama bir türlü yazıya geçirilememişti. Ben bir çok kaynağı araştırarak büyüklerinden duyduğun bir çok anıyı birleştirerek romanlaştırmaya çalıştık" dedi.

Gördesli Şehit Makbule film yapımcısı İsmail Gülnar ise "Biz bu yola çıktık. Bizim Gördesli Şehit Makbule'miz  var. Şehitlik herkese nasip olmaz. Gördesli Şehit Makbule filmimizi çektik. Bizlere destek olan herkese teşekkür ederim" dedi.

Cengiz Kılınçaslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER