Gözler Beştepe'de

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 5 Temmuz’da TÜFE rakamlarını açıklamasıyla altı aylık enflasyon farkı belli olacak. Asgari ücrete yapılan yüzde 34’lük zamla memur ve emeklilere yapılacak ücret artışı merak edilmeye başlandı. Refah payının da eklenmesiyle zammın yüzde 30’a yükselmesi bekleniyor.

Gözler Beştepe'de

Asgari ücret ara zammının açıklanması sonrası gözler emekli ve memur maaşlarına çevrildi. Milyonları gözü Kabine toplantısına ve TÜİK tarafından açıklanması beklenen enflasyon verilerine çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan en düşük memur maaşının 22 bin lira olacağını ifade etti. Yapılacak tüm zamlara refah payının da eklenmesi bekleniyor.

GÖZLER 5 TEMMUZ'DA

Çarşamba günü altı aylık enflasyon farkı belli olacak. Ocak ve Mayıs dönemini kapsayan ilk aylık enflasyon farkı 15.26 oldu. 5 Temmuz’da zam oranları kesinleşirken enflasyonda yüzde 8’in üzerindeki fark, memur ve memur emeklileri ücretlerine eklenecek. Beş aylık enflasyon rakamlarına göre, memur ve memur emeklilerine en az yüzde 7,13’lük enflasyon farkı ortaya çıktı. SSK ve Bağkur emeklilerinin zammı en az yüzde 15,26 oldu.

KADEMELİ ARTIŞ BEKLENTİSİ VAR

Milliyet Gazetesi’nden Mithat Yurdakul’un haberine göre; En düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya çıkarılmasına yönelik düzenlemenin ardından, önemli bir emekli kesimi zam alamayacak. Enflasyon farkıyla temel aylığı 7 bin 500 TL’nin altında kalan aylıklar, 7 bin 500 liraya tamamlanmaya devam edecek. Bu durumdaki aylıklara reel artış yansımamış olacak. 7 bin 500 liranın üzerindeki emekli aylıklara da kademeli artış beklentisi var.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2023, 12:27

Editör Manşet 45

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER