İyi Parti İlk 18 Aylık Ekonomi Politikasını Açıkladı

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, partisinin yeni ekonomik model eylem planıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Eryılmaz, “Modern, kapsayıcı ve istikrarlı bir büyüme politikasıyla Türkiye’yi yeniden zengin ve refah seviyesi yüksek bir ülke haline getireceğiz” dedi.

İyi Parti İlk 18 Aylık Ekonomi Politikasını Açıkladı

İYİ Parti, istikrarlı ve kapsayıcı büyüme ekonomik modelini açıkladı. İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, ekonomik model önerisiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“HESAP VEREBİLİR BİR EKONOMİ YÖNETİMİ İNŞA EDİLECEK”

Başkan Eryılmaz, “Uygulanan yanlış ekonomi politikaları ve kurumların erozyona uğratılması nedeniyle ülkemizin makroekonomik istikrarı ve vatandaşlarımızın refah seviyesi ciddi tehlike altındadır. İYİ Parti’nin ekonomik eylem planında; bilimsellikten uzak, kısa vadeye ve siyasi çıkarlara odaklı ekonomi politikaları son bulacak, kurumların bağımsızlığı yeniden tesis edilecek, kamu yönetiminde liyakat ve hesap verilebilirlik ilkelerine dayalı yapılanmaya gidilecektir. Kapsayıcı ve sürdürülebilir büyüme için bir ön koşul olan makroekonomik ve finansal istikrarın teminine yönelik gerekli adımlar acilen atılacaktır” dedi.

“MERKEZ BANKASI’NIN YENİDEN GÜVENİRLİĞİ SAĞLANACAK”

Enflasyonu hızla düşürecek fiyat istikrarı üzerine çalıştıklarını belirten Başkan Eryılmaz, “Para politikasındaki öncelikler Merkez Bankası’nın güvenilirliğinin yeniden sağlanması, enflasyonun hızla düşürülerek fiyat istikrarının yeniden tesisi ve uluslararası rezerv pozisyonunun güçlendirilmesidir. Bu bağlamda atılacak ilk adımlar, Merkez Bankası'nın bağımsızlığını yeniden tesis etmek ve bir dönem başarıyla uygulanan tam kapsamlı enflasyon hedeflemesi rejimine geri dönmektir” dedi.

15 GÜN İÇERİSİNDE YAPILACAKLAR

İYİ Partili Eryılmaz, “Ekonomi politikalarının dümenine geçtiğimiz ilk 15 gün içerisinde, para politikasının normalleşmesine yönelik adımlar atılacak. Enflasyon hedeflemesi rejimi ile uyumlu olmayan politikalar vatandaşlarımız ile paylaşılacak. Para politikasında, uluslararası standartların göz önüne alındığı yeni bir sadeleşme metoduna gidilecek” diye konuştu.

1 AY İÇERİSİNDE YAPILACAKLAR

Eryılmaz, “1 ay içerisinde orta vadeli enflasyon hedefi yüzde 5 seviyesinde tutulacak. Merkez Bankası’nın sorumluluk alanına girmeyen uygulamalara son verilecek. Merkez Bankası’nın döviz piyasasına müdahalesi, enflasyon hedefleriyle uyumlu bir hale getirilecek. Döviz kuruna isteğe bağlı müdahale edilmeyecek. Merkez Bankası birimleri yeniden Ankara’ya nakledilecek” dedi.

3-6 AY İÇERİSİNDE YAPILACAKLAR

Başkan Eryılmaz, “Merkez Bankası’nın bağımsızlığının yeniden tesis edilmesi için yapılması gereken yasal değişiklikler düzenlenecek. Merkez Bankası’nın bağımsızlığının yeniden tesis edilmesi için gerekli görülen yasal düzenleme TBMM’ye sunulacak. Para Politikası Kurulu’na dışarıdan atanan üyeler için uluslararası kriterler uygulanacak. Para Politikası Kurulu için hazırlanan bilgi notu, faiz kararı toplantısından bir gün önce Merkez Bankası’nın sitesinde yayınlanacak” dedi.

12-18 AY İÇERİSİNDE YAPILACAKLAR

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, “12 ila 18 ay içerisinde piyasa koşulları dikkate alınarak Merkez Bankası’nın bankalarla yapmış olduğu yaklaşık 45 milyar dolar civarında olan döviz swap işlemlerinin seviyesi kademeli bir şekilde azaltılacak. Merkez Bankası’nın yönetimi şeffaf ve hesap verebilir şekilde oluşturulacak. Merkez Bankası’nın para politikası için yaptığı önemli tahminler, detay bir raporla kamuoyuna açıklanacak. Türkiye, çok büyük ve güçlü bir ülke. Ekonomiyi bilen, dünyayla entegre olan kadrolarımızla birlikte ülkemizi yeniden zengin, refah seviyesi yüksek ve AB standartlarına uyumlu bir hale getireceğiz. Kimsenin endişesi olmasın, İYİ Parti’nin Türkiye’nin ekonomisine güneş gibi doğacak kadroları halkımıza hizmet etmeye hazırdır”

Cengiz Kılınçaslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER