Kentsel Dönüşümün İlk Etabı Yakında Başlıyor

Belediyesi Mart Ayı Meclis Toplantısı, Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik başkanlığında yapıldı. 13 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda Başkan Çelik, Kentsel Dönüşüm Projesi'nin 1. Etabında inşaatların yapımına kısa süre sonra başlanacağını söyledi. Başkan Çelik "Yüklenici firma yeri teslim aldı. Şantiye kurulum çalışmalarını yapıyor. Yakın bir zamanda 1. Etap içerisinde yer alan 605 konut ve 54 dükkanın yapımı başlayacak." dedi.

Kentsel Dönüşümün İlk Etabı Yakında Başlıyor

Belediyesi'nin Mart Ayı Meclis Toplantısı 13 gündem maddesinin görüşülmesi ile yapıldı. Şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulup akabinde İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan mecliste Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, belediyenin çalışmaları hakkında meclis üyelerine bilgi verdi. Belediyenin projelerindeki son durumu paylaşan Başkan Çelik şöyle konuştu; "İlçemize kazandıracağımız Millet Kütüphanesi ve Gençlik Merkezi projemizde inşaatımız devam ediyor. Yüklenici firmaya 1,5 aylık ek bir süre verdik, ince işler toparlanıyor. Nisan ayı sonu gibi teslim alınması planlanıyor. Binayı teslim aldıktan sonra da iç teşrifat çalışmalarına başlayacağız. Bu yıl içerisinde de inşallah projemizi halkımızın hizmetine açmış olacağız. Yapım işleri devam eden bir diğer projemiz Fetih Mescidi'nde gerçekleştirdiğimiz restorasyon çalışmamız. Ülkemizde yaşanan deprem felaketiyle birlikte projede çalışan işçi kardeşlerimiz, gerek yakınları için gerekse de yardım çalışmalarına destek vermek için buradaki çalışmalarına bir süre ara vermişlerdi. Bugünlerde projedeki yapım çalışmaları yeniden başlayacak. en kısa sürede de çalışmaları bitirmeyi hedefliyoruz. Yeniharmandalı Mahallemizde yapımını sürdürdüğümüz Çok Amaçlı Salon projemizde de inşaatımız devam ediyor. İki haftalık bir çalışmamız daha var. mart sonu gibi çalışmalarımızı tamamlayıp bu projemizi de hizmete açmayı planlıyoruz. Doğu Kışla içerisinde yer alan tarihi yapıyı restore ederek, çocuk kreşi olarak halkımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz. Bu projemizde tahsis işlemleri bitti. Önümüzdeki günlerde kışla ile bize ayrılan alan arasındaki koruyucu duvarın yapım çalışmalarına başlayacağız. Akabinde de tarihi yapının restorasyon çalışmaları start alacak. Sancaklıkayadibi Mahallemize kazandıracağımız çok amaçlı salonun da proje ve maliyet işlemleri tamamlanmış olup, ihale birimine gönderilmek üzere hazırlanmıştır. Önümüzdeki günlerde ihale tarihi alınması planlanıyor. Çavuşoğlu Mahallemizde hayata geçirdiğimiz Çok Amaçlı Salon, Muhtarlık Binası ve Doktor evi projemizde yapım çalışmaları tamamlandı. 220 m2’si çok amaçlı salon, 50 m2’si muhtarlık ve doktor evi olmak üzere toplam 270 m2 lik alanda hayata geçirdiğimiz bu projemizi teslim aldık. Önümüzdeki süreçte açılışını yaparak, halkımızın hizmetine sunacağız."

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN İLK ETABI YAKINDA BAŞLIYOR

Belediyenin yeni bir kreşinin daha hizmete girdiğini ifade eden Başkan Çelik "Fatih Parkı içerisinde yer alan Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin bize tahsis ettiği binada, gerekli düzenlemeleri yaparak, ilçemize bir gençlik merkezi ve çocuk kreşi daha kazandırmış olduk. Yavrularımız burada eğitimlerine başladılar. Selimşahlar Mahallesi 101 ada ve 3 parselde hayata geçirilecek sosyal tesis ve çevre düzenlemesi projemizde yapım çalışmaları devam ediyor. Kaba inşaat tamamlandı, sıvası yapılıyor.

Önümüzdeki, günlerde de ince işleri ile yapım devam edecek.   1 milyon 269 bin  TL+KDV bedelli bu sosyal tesisimizde kafeterya, lokanta ve ızgara salonu, internet evi, muhtar evi ve çocuk parkı bulunacak.  En kısa sürede tamamlayıp halkımızın hizmetine sunacağız.  Sancaklıbozköy Mahallemizde TOKİ tarafından yapılan 400 sosyal konut projesinde,  konutların yapımı tamamlandı. TOKİ'nin takvimine göre  bu konutlarımızı da hak sahiplerine teslim edeceğiz. Kocatepe, Gediz, Bayındırlık, İshak Çelebi ve Dilşikar Mahallelerimizi kapsayan ve 365 dönümlük alanda gerçekleştireceğimiz, Manisa tarihinin en büyük kentsel dönüşüm projesinin 1. Etabının ihalesini alan yüklenici firma yeri teslim aldı.  Şantiye kurulum çalışmalarını yapıyor.  Yakın bir zamanda 1. Etap içerisinde yer alan 605 konut ve 54 dükkanın yapımı başlayacak. Sarıalan Mahallemizde ilçemize kazandıracağımız Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi projemiz  ile ilgili de çalışmalarımız devam ediyor.  Belirlediğimiz alan ile ilgili kurum görüşleri alınıyor. Tilkisüleymaniye Mahallesi'nde  7 bin 470 m2 alanda 21 yaş ve üzeri engelliler için hayata geçireceğimiz 50 kişi kapasiteli Engelsiz Yaşam  Merkezimiz ve zihinsel engelli bireylerin istihdam edilebilmesi için korumalı işyeri projemiz,  ihale birimine gönderilmek üzere hazırlanmıştır." şeklinde konuştu.

"DEPREM BÖLGESİNE YÖNELİK ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ"

Belediyenin deprem bölgesinde sürdürdüğü çalışmalardaki son durum hakkında bilgi veren Başkan Çelik  "Bildiğiniz gibi ülkemiz,  Kahramanmaraş merkezli 11 ilimizi etkileyen ve asrın felaketi olarak nitelendiren  depremlerle  sarsıldı.  Felaketin ilk saatlerinden itibaren Şehzadeler Belediyesi olarak harekete geçtik ve yaraların sarılabilmesi için çalışmalarımızı gerek deprem bölgesinde gerekse de ilçemizde sürdürüyoruz.  Bölgede çalışma yapan iş makinalarımız ve personellerimiz çalışmalarını tamamlayıp dönüş yolundalar.  Öte yandan Adıyaman'da verdiğimiz aşevi hizmetimiz devam ediyor.  Son olarak imar ve fen işlerinden 2 mimar ve 2 mühendis arkadaşımız daha Çevre ve Şehircilik Bakanlığının  talebiyle bölgedeki hasar tespit çalışmalarına destek vermek için Adana ve Diyarbakır illerimize görevlendirildiler. Oradaki çalışmalara katılıyorlar.  Talep edildikçe gerek personelimiz gerekse araçlarımızla bölgedeki çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi. 

Başkan Çelik'in konuşmasının ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Belediyeye 11 yeni aracın daha alınmasının kararlaştırıldığı toplantıda 13 gündem maddesi karara bağlandı.  

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2023, 20:37

Cengiz Kılınçaslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER