Manisa Valiliği Açıkladı! 28 Okul İçin Yıkım Kararı

Okullarda yeni eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla birlikte gözler Manisa’da tahliye edilen okullara çevrildi. Manisa Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre “2023 yılı içerisinde analiz çalışmaları kapsamında ilimiz genelindeki 28 okul binası daha depreme dayanıklılık sonuçları yetersiz olduğu için yarıyıl tatilinde tahliye ettirilerek öğrenciler başka okullara taşınmış ve bu okullar ile ilgili yıkım işlemleri başlatılmıştır” denildi.

Manisa Valiliği Açıkladı! 28 Okul İçin Yıkım Kararı

“OKULLARIMIZDA DEPREM TAHKİK ÇALIŞMALARI SÜREKLİ OLARAK YAPILMAKTADIR”

Manisa Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, “Birinci derece deprem bölgesinde bulunan ilimiz eğitim yapılarının depreme karşı daha güvenli hale getirilmesi çalışmaları kapsamında okullarımızda deprem tahkik çalışmaları sürekli olarak yapılmaktadır. Yapılan deprem tahkik çalışmaları sonucu 2020 yılında yıkım kararı verilerek tahliye edilen ve yıkımı gerçekleştirilen ilimiz genelindeki 29 okulumuz ile ilgili bilgilendirme basın kanalıyla Manisa Valiliği tarafından yapılmıştı.

“2023 YILI İÇERİSİNDE ANALİZ ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA”

2020 yılından beri devam eden süreçte deprem tahkik çalışmalarımız aralıksız devam etmiş, 350 eğitim binasında deprem tahkik çalışması yapılmıştır. Bu kapsamda yine 2020 yılında 13 okul, 2021 yılında 24 okul, 2022 yılında 13 okul binası analiz sonuçları doğrultusunda depreme dayanıksız olduğu için tahliye edilerek yıkım işlemleri gerçekleştirilmiştir. İçinde bulunduğumuz 2023 yılı içerisinde analiz çalışmaları kapsamında ilimiz genelindeki 28 okul binası daha depreme dayanıklılık sonuçları yetersiz olduğu için yarı yıl tatilinde tahliye ettirilerek öğrenciler başka okullara taşınmış ve bu okullar ile ilgili yıkım işlemleri başlatılmıştır.

"38 BİNADA GÜÇLENDİRME ÇALIŞMASI TAMAMLANMIŞ OLUP 7 OKUL BİNASINDAKİ GÜÇLENDİRME ÇALIŞMALARI DEVAM ETMEKTEDİR"

Deprem tahkik çalışması yapılan okullarımızdan raporlar sonucunda güçlendirme kararı verilen okul binaları ile ilgili olarak ise 2020-2023 yılları arasında güçlendirme çalışması kapsamında 38 binada güçlendirme çalışması tamamlanmış olup 7 okul binasındaki güçlendirme çalışmaları kapsamındaki inşaatlar devam etmektedir.

Yıkım kararı verilen okullarımızın yerine ilçelerimizin bildirdiği ihtiyaç doğrultusunda YIK-YAP kapsamında 2020 yılından itibaren 316 derslikli 19 okulumuzun ve 600 öğrenci kapasiteli 3 öğrenci pansiyonumuzun yapımı tamamlanarak öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur. 279 derslikli 20 Okulumuzun ve 200 öğrenci kapasiteli 1 öğrenci pansiyonumuzun inşaatları devam etmektedir. Ayrıca 442 derslikli 33 okulumuzun ve 350 öğrenci kapasiteli 2 öğrenci pansiyonunun ise yapıma ilişkin proje hazırlama ve ihale çalışmaları sürmektedir.” İfadeleri kullanıldı.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2023, 10:58

Cengiz Kılınçaslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER