Manisa Valiliği açıkladı! Ormanlık alanlara girişler yasaklandı

Manisa Valiliği orman yangınlarının önlenmesi amacıyla, alınan önleyici tedbirleri açıkladı.

Manisa Valiliği açıkladı! Ormanlık alanlara girişler yasaklandı

Manisa Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada 
“Mahallesi ve sınırları belirtilen ormanlık sahalara yetkililerden başkasının girmesi kesinlikle yasaktır. Bu ormanlar çevresinde ve içinden geçen yollarda orman kenarında mola vermek ve piknik yapmakta yasaktır.
Vatandaşlar yalnızca kendilerine ayrılan piknik alanlarından gerekli önlemleri alarak yararlanabileceklerdir. Bu piknik alanlarında yakılan ateşler tamamen söndürüldükten ve kullanılan alan temizlendikten sonra piknik yeri terk edilecektir.
Orman Yasasının 31 ve 32. Maddesi kapsamında olan Mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köyler/Mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır.
Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları; ormanı etkileyebilecek yangınlara karşı gerekli önlemleri alarak, söndürme ve koruma ekiplerini kuracaklar ve orman aralarında koruma bandı oluşturacaklardır.

Enerji Nakil Hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş. – TEİAŞ) hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecekler, yetkililerce istenilmesi durumunda hattaki enerjiyi keseceklerdir.
Belediyeler, Orman içi, Orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (Dozer, Loder, Kepçe) hazır bulunduracaklardır.
Orman İdaresi, Jandarma ve Emniyet Birimlerince oluşturulan devriye sistemi etkin bir şekilde uygulanacak, gerekirse Kaymakamların emirleri ile tüm kamu personel ve olanaklarından, önleyici hizmetler ( devriye kontrol vb ) ile yangınlara karşı müdahale de yararlanılabilecektir. Yangın ihbarı ücretsiz 112 ACİL No’lu telefona yapılabilecektir.” denildi. 
Girişlerin yasak olduğu ormanlık ve ağaçlandırma alanları ise şu şekilde 

Merkez Sabuncubeli-Dededağı, Saruhanlı Karatepe, Sarıçam, Merkez Beydere, Saruhanlı-Turgutlu sınırındaki Eğrigöl-Sakarkaya,
Akhisar Değirmen Ağaçlandırma Sahası, Selendi Mıdıklı Gençleştirme Sahası, Selendi Çanşa-Ayvaalan, Kula Esenyazı Ağaçlandırma Sahası, Demirci Hırkalı Ağaçlandırma Sahası, Demirci İcikler, Kula Encekler, Akhisar Türkoğlu ağaçlandırma Sahası, Akhisar Kaydıran Ormanı, Alaşehir Evrenli Ağaçlandırma Sahası, Kırkağaç Çiftlik Ormanı,Soma Eğnez Ormanı, Soma Şifadağ Ağaçlandırma Sahası, Soma Şantiye Ormanı.
Alınan kararlara uymayan, karşı çıkan veya zorluk çıkaran kişiler hakkında  6831 sayılı Orman Yasasının ilgili maddeleri,  5442 sayılı İl İdaresi Yasasının 66. Maddesi ve 5326 Sayılı Kabahatlar Yasasının 32. Maddesine göre işlem yapılacağı bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2023, 17:44

Editör Manşet 45

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER