Manisa'da 19 Eylül Gaziler Günü Etkinliği Düzenlendi

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Manisa’da da resmi tören düzenlendi.

Manisa'da 19 Eylül Gaziler Günü Etkinliği Düzenlendi

HABER: CENGİZ KILINÇASLAN

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e "Gazilik" unvanının verilişinin 100. yıl dönümü dolayısıyla Manisa'da tören düzenlendi. Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen çelenk sunma törenine; Vali Yaşar Karadeniz, Manisa AK Parti Milletvekili Semra Kaplan Kıvırcık, MHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay,  İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Selçuk Yıldırım, 1. Komando Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Sebahattin Kalkan, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Palabıyık, Manisa MHP İl Başkanı Murat Öner, Manisa CHP İl Başkanı Semih Balaban Türkiye Muharip Gaziler Derneği Manisa Şube Başkanı Şener Tarım, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Feridun Gülgeç, ,Manisa Yunusemre İyi Parti İlçe Başkanı Tufan Akan, Manisa MHP Şehzadeler İlçe Başkanı Şener Özten, gaziler, şehit yakınları protokol üyeleri ve öğrenciler Manisa Valiliği, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile gazi ve şehit yakınları derneklerinin Milli Egemenlik Anıtına çelenk sunmasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.  
Türkiye Muharip Gaziler Derneği Manisa Şube Başkanı Şener Tarım, günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı.
Tarım konuşmasında Sakarya meydan muharebesinin Türkün ve Anadolu halkının ateşle imtihanı olduğunun çizerek, “Sakarya meydan muharebesi yaklaşık 238 yıldır Avrupa’dan geri çekilen türk ordusunun son savunma savaşı olmuştur. Sakarya meydan muharebesi kurtuluş savaşının seyrini ve kaderini değiştirmiş kısacası Anadolu’nun düşman kurtuluşu için bir kırılmadır. Türk milleti adına Türkiye Büyük Millet Meclisi 19 Eylül 1921 tarihinde zaferin anısına zaferin mimarı başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e gazilik unvanı ile mareşallik rütbesini tevcihi etmiştir. Ülkemiz dün olduğu gibi bugünde dış destekli terör örgütlerinin Doğu Akdeniz de, Egede, Suriye de, Irakta sömürücü emperyalist devletlerin tehdidi altındadır. Emperyalist devlet ve onların maşası terör örgütlerinin ülkemizde karışıklık çıkarmak Türk Ordusunu yıpratarak Türkiye Cumhuriyetini bölünmüş ve zayıf bir ülke haline getirmek. Dolayısıyla emperyalist güçlerin menfaatleri doğrultusunda sömürü planı olan Sevr gerçekleşmesini sağlamaktır. 19 Eylül savaş meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan fedakâr ve kahraman gazilerimizin şeref ve kahramanlık günüdür.” Dedi.
Şehitler Ortaokulu öğrencisinin şiir okumasının ardından program sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2022, 14:04

Editör Manşet 45

banner11
YORUM EKLE
YORUMLAR
Metnin yılmaz
Metnin yılmaz - 1 yıl Önce

Büyük önderimiz #MustafaKemalAtatürk'e #Mareşal #Rütbesi ve #Gazi #Ünvanı Verilişinin 101. Yıldönümünü kutluyor, bu vesileyle kutlanan 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla da kahraman Gazilerimizi saygıyla selamlıyorum.

SIRADAKİ HABER