Manisa’da Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı

Manisa’da Cumhuriyet Bayramı’nın 99. yılı büyük bir coşkuyla kutlandı.

Manisa’da Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 29 Ekim 1923 yılında ilan edilen Cumhuriyetin 99. Yılı çeşitli törenlerle katlanıyor. Manisa Valiliği Hükümet Konağı önünde tören düzenlendi. Manisalılar törene yoğun ilgi gösterdi. Ellerindeki Türk bayraklarıyla destek verdiler. Minikler ise giydikleri birbirinden güzel kıyafetlerle törene ayrı bir renk kattı. Törene Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Manisa Garnizon Komutanı Tuğgeneral Sebahattin Kalkan, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Zafer Tombul, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç, Manisa Barosu Başkanı Ümit Rona, Manisa İl Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy, Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara, Yunusemre Kaymakamı Atilla Kantay, Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, daire müdürleri, askeri erkan, sivil toplum kuruluşları, vatandaşlar katıldı. Vali Karadeniz, valilikte tebrikleri kabul etti. Vali Karadeniz, Garnizon Komutanı Kalkan ve Başkan araca binerek vatandaşların bayramını kutladı. Manisa Valiliği bünyesinde oluşturulan ve Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin yer aldığı bando takımı eşliğinde bir dakikalık saygı duruşundu bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajı okundu. 


Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, törende yaptığı konuşmada, “Cumhuriyetimiz Bugün 99 yaşında. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, Kurtuluş savaşında büyük fedakarlıklar gösteren Türk Milletine 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti hediye etmiştir.  Çünkü Cumhuriyet egemenliğin millete verilmesidir. Cumhuriyet hür iradedir. Cumhuriyet özgürlüktür. Cumhuriyet yönetime halkın katılımıdır. Çünkü Cumhuriyet Devletle milletin bütünleşmesidir. Cumhuriyet idaresinin ilanıyla tam bağımsızlığımız da tescillenmiştir. Önce devlet eliyle sonra özel sektör yardımlarıyla, ülkenizin kalkınma sürecinin başlaması sağlanmıştır. Cumhuriyetimiz aradan geçen 99 yıllık süreçte üst üste savaşlardan yorgun ve bitkin çıkmış; yakılmış, yıkılmış Anadolu’dan dünyanın en büyük 20 ekonomisinden birisi olmayı başarmıştır” dedi. 

Manisa’nın sürekli kendini geliştirdiğini ifade eden Vali Karadeniz, “Manisa’mız da tarımda ve sanayide yaptığı atılımlarla, ülkemizin gelişmesine ve ekonomimizin büyümesine büyük bir katkı sağlamıştır.  Üstelik bu başarı önce sağ-sol çatışması diye adlandırılan ve 1980’e kadar süren olaylara, 1984’ten beri süre gelen bölücü terör eylemlerine ve terör örgütünün 2016’ya kadar süren ve 15 Temmuz 2016’da kalktığı hain darbe teşebbüsüne rağmen sağlanmıştır.  Milletimiz tüm bu badirelere rağmen yılmamış, canı pahasına mücadele etmiştir. Diğer yandan da girişimcisi ve işçisi güçlü bir organizmanın parçası olmayı başarmışlar; Ülkemizin gelişmesini sağlamışlardır.  Milletimizin vatanseverliği, inancı ve bu inancın verdiği dirayeti tıpkı 100 yıl önce olduğu gibi önümüze çıkarılan bunca engele rağmen; bu başarı sağlanmıştır. Türk milletinin göstermiş olduğu tüm bu başarılar Cumhuriyeti ne kadar hak ettiğinin de göstergesidir. Cumhuriyetimizin 100’uncu Yaşına sadece bir yıl kaldı. Bir yıl sonra; bir asırlık yaşa sahip bulunacak Cumhuriyetimiz, bizler için farklı bir gurur kaynağı olacaktır. 

Ülkemizin her bir ferdinin bu ülkeyi bize vatan kılan; vatanımızı geliştirmek için her türlü gayreti gösteren ve üretmeyi ana hedef haline getiren kahramanlarımıza minnet borcu vardır. Bu borcu ödemek için yapmamız gereken tek şeyin çok çalışmak olduğunu unutmamalıyız. Bizimle yarış içinde olan ülkeleri geçmemiz için en az onlar kadar çalışacağız ve onlardan fazla üreteceğiz.  Sadece ürün değil, bilgi üreteceğiz; teknoloji üreteceğiz bizden önceki nesilden emanet aldığımız Cumhuriyeti bizden sonrakilere ancak bu şekilde daha gelişmiş olarak bırakabiliriz. Bugün Cumhuriyeti coşkuyla kutluyoruz.  Ama bir yıl sonraki coşkumuz yeri göğü inletecek kadar büyük olacaktır. Ülkemizi kurtaran ve bu günlere kadar gelmesini sağlayan; terörle ölümüne mücadele veren herkese şükranlarımı sunuyorum.  Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm gazilerimizi ve şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Hayatta olan gazilerimize sağlık ve mutluluklar diliyor tüm şehit yakınlarımıza saygıyla selamlıyorum. Cumhuriyet Bayramı törenlerinin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Öğrenciler şiirler okudu. Büyükşehir Belediyesi Halk oyunları ekibi bir gösteri gerçekleştirdi. Bir gösteri sunan komando birlikleri kutlamalara renk katarken vatandaşlardan da büyük alkış aldı. Muay-Thai Milli Takımlar Antrenörü Ediz Barış tarafından çalıştırılan komandoların yakın dövüş gösterisi vatandaşlar tarafından dikkatlice izlendi. Valilik halk oyunları ekibi gösteri gerçekleştirdi. Manisa Lisesi ve Güzel Sanatlar Lisesi bando takımları eşliğinde geçit töreni gerçekleşti. Manisa Pazarcılar Odası vatandaşlara meyve dağıttı.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2022, 10:19

Cengiz Kılınçaslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER