Manisa’da Veterinerler, Belediyenin Mühürlenmek İstediği Kliniğinin Önünde Açıklama Yaptı!

Manisa'da faaliyet gösteren bir veteriner hekimin kliniği şikayet üzerine belediye tarafından mühürlenmek istendi. Manisa Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Merter Yıldız ve veteriner hekimler, meslektaşlarına destek için veteriner kliniğinin önünde bir basın açıklaması yaptı. Başkan Yıldız, belediye tarafından yargı süreci beklenilmeksizin mühürleme yapılacağı bildirilse de, bizler bu yanlıştan bir an önce dönülmesi için Hekimlerin tüm haklarını aramaya devam edeceğiz dedi.

Manisa’da Veterinerler, Belediyenin Mühürlenmek İstediği Kliniğinin Önünde Açıklama Yaptı!

Veteriner Hekimler 12.01.2023 tarihinde bir basın açıklaması yaparak mesleklerinin önündeki büyük sıkıntıya dikkat çektiler.

Manisa Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Merter Yıldız konuşmasında; Veteriner Hekimlerin kamu hizmeti icra ettiklerini, muayenehanelerinde hekimlik vazifesi icra ettiklerini ve bir veteriner hekimi tacir olarak görmenin ya da muayenehanesini ticarethane olarak nitelendirmenin hukuken mümkün olmadığı gibi bu nitelendirmenin mesleki olarak üzüntü verici olduğunu ifade etti.

Başkan Merter Yıldız konuşmasında; kanunla doktorlara, avukatlara , mali müşavirlere tanınan hakkın kendi meslek gruplarını dışarıda bırakacak şekilde yorumlanmasının meslektaşlarını mağdur ettiğinin altını çizdi.

Hayvan sağlığı , insan sağlığı ve halk sağlığı yönünden kritik önemdeki bu meslek grubunun faaliyette bulunmasının bu denli güçleştirilmesinin Anayasadaki Eşitlik İlkesine de aykırı olduğunu belirtti.

Başkan konuşmasında; “Veteriner Hekimlerin sağlık hizmetleri sınıfında yer aldığı kamuoyu tarafından kabul görmese de, salgın hastalıklarla mücadeleden tutun da sağlıklı gıdaya ulaşıma kadar her alanda yılmadan hizmet etmeye devam ettiklerini, tebabet ilminin birer neferi olarak önceliklerinin sağlık olduğunu vurgulayarak, tebabette ticaret olmaz bizi ticari birer işletme olarak gören zihniyete karşıyız bu nedenle Belediyeler tarafından ticarethanelere verilen işyeri açma ruhsatının, Veteriner Hekimler içinde istenmesini ve buna dair zorunluluk getirilmesini kabul etmiyoruz” dedi.

“Meslektaşımız özelinde konu yargıya taşınmıştır. İdare Mahkemesinde görülmekte olan davaya Manisa Veteriner Hekimleri Odası olarak dahil olduk, süreci yakından takip ediyoruz. Uygulama tüm meslektaşlarımızı ilgilendirmektedir ve mağdur edecek niteliktedir. İlgili Belediye tarafından yargı süreci beklenilmeksizin mühürleme yapılacağı bildirilse de, bizler bu yanlıştan bir an önce dönülmesi için yerelde ve ulusalda Veteriner Hekimlerin tüm haklarını aramaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz” demek suretiyle konuşmasına son verdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2023, 21:35

Cengiz Kılınçaslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER