Manisa’da yunusemre halk eğitim merkezi’nde türk müziği korosu kuruldu

Milli Eğitim Bakanlığı’nın talimatıyla tüm Halk Eğitim Merkezlerinde Türk Müziği Koro çalışmaları başladı. Koro çalışmalarından biride Manisa’da Ocak ayından bu yana 2 bine yakın kursu açıp 30 bin kursiyere ulaşan Yunusemre Halk Eğitim Merkezi’nde açıldı.

Manisa’da yunusemre halk eğitim merkezi’nde türk müziği korosu kuruldu

Müzik Öğretmeni Şebnem Coşkun eşliğinde gerçekleşen Türk Müziği Korosu’na 50 kursiyer katılıyor. Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş, Şube Müdürleri Emel Bayer ve Levent Çimen ile birlikte Halk Eğitim Merkezi’ni ziyaret ederek koro çalışmalarını yerinde inceledi. Koro ilk konserini yılsonunda verecek.

Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş, “Kursiyerlerimiz burada olmadığı zaman bizlerin burada olmamızın bir anlamı ve hükmü yoktur. Şarkı mı söyleyeceksin konuşma mı yapacaksın derlerse geri ilkokul yıllara gidiyor. Ben bir köy çocuğuyum. Dediler ki türkü söyle. O zaman için bir türkü mırıldandım herkes güldükten sonra bir daha cesaret edemedim. O dönemdeki psikolojik yapı ne kadar etkiliyse bir daha müzikten yana yeteneğim olmadı. En çok hangi alanda yeteneğim olsun deselerdi herhalde sesim güzel olsun ve müzik kulağım olsun diye isterdim. Ben müzik kulağı olan insanları ayrıca kıskanırım. Belki bazı yeteneklerimiz var ama müzik kulağı yeteneğimiz yok.
Yunusemre Halk Eğitim Merkezi ile yaptığımız işbirliği ile neredeyse bütün alanlarda kurslarımız açıldı. Son olarak müzik korosu açıldı. İnşallah koromuzu da zenginleştireceğiz. Güzel ilçemiz Yunusemre’de halk eğitime dair vatandaşlarımız hangi kursları talep ediyorlarsa o alanda bütün kurslarımızı en etkin bir şekilde yapacağız. Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ne diyor, ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.’Onun için sanatı icra eden sizlersiniz. İnşallah daha güzel korolarda daha güzel etkinliklerde birlikte oluruz. İnşallah yıl sonunda bu etkinliklerimizi sergileyeceğiz. Koromuz konser verecek” diye konuştu.
Yunusemre Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ayşen Oğuz, “Pandemi nedeniyle bizler uzun süre bu etkinlikleri yapamamıştık. Müzik alanında, sanat alanında, el sanatları alanında birçok kurs açtık. Yaklaşık Ocak ayından bu yana 2 bine yakın kurs açtık, 30 bin yakın vatandaşımızın bu kurslardan faydalanmasını sağladık. Bunu üst seviyelere çıkarmayı hedefliyoruz. Bu koromuz Bakanlığımızın talimatıyla Türkiye genelinde bütün halk eğitim merkezlerinde açılan bir kursumuz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2022, 16:47

Cengiz Kılınçaslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER