Meral Akşener: "Dayatmaya boyun eğmeyeceğiz"

İYİ Parti Genel İdare Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantının ardından İYİ Parti lideri Meral Akşener Altılı Masa'ya ilişkin alınan kararı açıkladı.

Meral Akşener: "Dayatmaya boyun eğmeyeceğiz"

Siyasette seçim hareketliliği giderek artarken, tüm gözler muhalefetin çıkaracağı cumhurbaşkanı adayına çevrildi. Saadet Partisi liderliğinde dün 12'nci kez bir araya gelen 6'lı masada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığı krize yol açtı.

Temel Karamollaoğlu, Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan ve Gültekin Uysal, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı adaylığını desteklerken, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise tercihini 'Ekrem İmamoğlu' ya da 'Mansur Yavaş'tan yana kullanmak istedi.


Altılı masa toplantısının ardından Meral Akşener'den dikkat çeken bir hamle geldi. 4 Mart Cumartesi günü yapılması planlanan Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısı bugün saat 13.30'da başladı ve yaklaşık 1,5 saat sürdü. İYİ Parti'nin 81 il başkanının da katıldığı Ankara'daki kritik toplantının ardından konuşma yapan Akşener'in açıklamalarından satır başları şöyle:

"Geldiğimiz noktada İYİ Parti bir kıskaca alınmış, dayatmaya mecbur bırakılmış, ölüm ve sıtma arasında bir tercihe zorlanmıştır. Elbette buna boyun eğmeyeceğiz. Sağduyusunu azme çevirecek, kişisel ikbal hesapları için devşirme bir siyasetin 'hınk' deyicisi olmayacaktır. Ben ve arkadaşlarım ülkemizin 20 yılını harap eden zihniyetin karşısında aynı kararlılıkla duruyoruz.

5 siyasi parti Kılıçdaroğlu'nun adaylığını beyan ettiler. Biz ise sokaklarda sıklıkla duyduğumuz, milletimizin teveccüh gösterdiği, Erdoğan'a karşı açık ara kazandığını gördüğümüz 2 ismin adaylığını beyan ettik. Bu isimler Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu. Adayın sağlıklı belirlenmesi için araştırma şirketlerinin yapacağı çalışmalarla ortak cumhurbaşkanının veriye dayalı olarak belirlenmesini önerdik ama maalesef bu önerimiz kesin biçimde masada reddedildi."

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2023, 20:17

Cengiz Kılınçaslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER