Öğretmenler İş Bıraktı

Anadolu Eğitim Sendikası, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun geri çekilmesi talebiyle iş bırakma eylemi yaptı. Anadolu Eğitim Sendikası Başkanı Doğan Yılmaz “Öğretmenlerin yeni eğitim-öğretim yılında göreve başladıkları ilk gün yaptığımız iş bırakma eylemi sadece bir uyarıdır. Anadolu Eğitim Sendikası olarak öğretmenlerimizin lehine gerekli adımlar atılmazsa eylemlerimizin devam edeceğini buradan duyuruyoruz.” dedi.

Öğretmenler İş Bıraktı

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu’na (BASK) bağlı Anadolu Eğitim Sendikası üyeleri, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun geri çekilmesi talebiyle bugün iş bıraktı. Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde gerçekleştiren eylemde konuşan Anadolu Eğitim Sendikası Başkanı Doğan Yılmaz,

“Öğretmenlik Meslek Kanunun öğretmenler, paydaşlar ile paylaşılmadan 12 madde halinde TBMM’ye gelmesi ve sonrasında onaylanan bir süreçten geçmesi beraberinde kabul etmeyeceğimiz durumları ortaya çıkarmıştır. Komisyon sürecinde sendika olarak eksiklikleri ve doğacak sorunları söylememize rağmen ilgili taslakta herhangi bir değişiklik yapılmadan onaylanan bu kanun 60 yıllık özlemin bittiği şeklinde kamuoyuna duyurulsa da bu kanun onaylanan şekliyle öğretmenlerin beklentilerini karşılamaktan uzaktır. Öğretmenin bütün meslek hayatını etkileyecek bir kanun 12 maddeden ibaret olmamalıdır. Kanun maddesinde yer alan Öğretmenlik Kariyer Basamakları ise öğretmene sınavla maaş artırımından öteye gitmeyen bir uygulama ile öğretmeni karşı karşıya bırakmıştır. Bizler öğretmenler arasında sözleşmeli, ücretli, kadrolu ayrımı olmasına karşı çıkarken bunlara ilaveten bir de uzman öğretmen, başöğretmen ayrımının dâhil edilmesi öğretmenler arasındaki iş barışını bozmaktadır.” Dedi

UZMAN-BAŞÖĞRETMEN UNVANLARININ VERİLMESİNİ DOĞRU BULMUYORUZ

1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’na göre ‘öğretmenlik özel bir ihtisas mesleğidir’ denilmesine rağmen mesleğimizin başına uzman-başöğretmen unvanlarının verilmesini doğru bulmuyoruz. Diyen Başkan Yılmaz, “ Çünkü her öğretmen diplomasıyla, öğretmen olurken geçtiği sınavlarla, yıllar içinde edindiği tecrübesiyle zaten uzmandır! Anadolu Eğitim Sendikası olarak 6 Ocak’ta ülkemizin dört bir tarafında sınıflarımıza yakamızda HER ÖĞRETMEN UZMANDIR kokartı ile derse girmiş ve bu ayrıma dikkat çekmiştik” ifadelerini kullandı.

ÖĞRETMENLERİN ÇALIŞMA BARIŞINI ZEDELEYECEKTİR

Sendika olarak Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ilişkin yönetmeliğe karşı Danıştay’da dava açtıklarını belirten Yılmaz,

“Mayıs ayında yayımlanan yönetmelik sonrası Danıştay’a dava açmış, sınavın ve diğer sakıncalı durumların iptalini istemiştik. Gelinen noktada öğretmenlere dinlenme zamanları olan yaz tatilinde zorunlu video izletilmiş, bu videolar sonrası da 19 Kasım’da sınav yapılacağı açıklanmıştır. Biz bu sınavın eğitim adına, öğretmenlerin gelişimi, motivasyonu adına katkısının olmayacağını söylüyoruz. Biz Sınava karşıyız çünkü bu sınav sonucu öğretmenler odasında ayrımcılığa neden olacaktır. Sınavla maaş artırımından öteye gitmeyen bu uygulama aynı işi yapan, aynı sınıfa giren, aynı konuyu anlatan, aynı sorumluluğu paylaşan öğretmenlerin çalışma barışını zedeleyecektir. Diyerek sözlerini noktaladı.

Cengiz Kılınçaslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER