Özel Çocuklar Sevgi İle En Güzel Kekleri Yaptı

Manisa’da Otizm Derneği’nin hazırladığı ve Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından kabul edilen “Otizmden korkma geç tanı almaktan kork” Projesi kapsamında Şehzadeler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Manisa Çölyak ve Organik Beslenme Derneği’nin katkılarıyla otizmli çocuklar ile çölyaklı çocuklar birlikte glutensiz beslenme kapsamında sevgi ile en güzel kekleri yaptı. İsmet İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde düzenlenen etkinliğe Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara, Şehzadeler İlçe Milli Eğitim Müdürü Metin Gençay, Manisa Otizm Derneği Başkanı Arife Güngör, Manisa Çölyak ve Organik Beslenme Derneği Başkanı Halim Şivecan, otizmli ve çölyaklı çocuklar katıldı. Çocukların sevgiyle yaptığı glutensiz kurabiyeler protokol üyelerine ikram edildi.

Özel Çocuklar Sevgi İle En Güzel Kekleri Yaptı

Manisa Otizm Derneği Başkanı Arife Güngör, “Manisa Otizm Derneği olarak Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne başvurduğumuz bir projemiz var. Otizm’den korkma geç tanı almaktan kork isimli bir projemiz. Bu proje kapsamında bir takım faaliyetlerimiz ve eğitim seminerlerimiz oldu.  Bu faaliyetlerden biri Çölyak Derneğimiz ile birlikte glutensiz beslenme etkinliğidir. Otizmli ve çölyaklı çocuklarımız burada birlikte kek yapıp birlikte yemiş oldular” dedi.

Manisa Çölyak ve Organik Beslenme Derneği Başkanı Halim Şivecan, dernek olarak böyle bir projede yer almaktan dolayı çok mutlu olduklarını kaydetti. Şivecan, “Burada amacımız otizm tanısı farkındalığını artırmak. Otizm tanısı aldıktan sonraki süreçte tedavi amaçlı iyileşme anlamında bir süreç var. bu süreç içerisinde beslenmenin çok önemli olduğunu biliyoruz. Bunun da glutensiz beslenme ile yanıt alındığının farkındayız. Bu farkındalığı oluşturmak için Otizm Derneği ile ortak dernek olarak bir etkinlik düzenliyoruz. Otizmli çocuklarımız glutensiz kendileri kek yaptılar. Otizmli bireylerin oranı bugün 44’te 1 durumunda. Yani Türkiye’deki 44 çocuktan 1 tanesinin otizmli olma ihtimali var. Bu çok büyük bir oran. Bundan 10 yıl önce 2500’de 1’di. Ama beslenmeden kaynaklı ve diğer dışsal sorunlardan kaynaklı bir takım oranlar nedeniyle bu sayı düştü. Otizmde glutensiz beslenmede yurtdışında bunun uygulamaları var. Bizde ülkemizde geliştirmeye çalışıyoruz. Otizmli bireylerde glutensiz beslenme çok büyük bir karşılık veriyor tedavi amaçlı. Çocuklarımızın mutlu olması, onların hayatlarına sağlıklı bir şekilde yer alması bizleri mutlu eder” dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2022, 19:55

Editör Manşet 45

banner11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER