‘Sanatkarın Kirli Elleri Medeniyetin Aynasıdır’

Manisa’nın Yunusemre ilçesi Muradiye Mahallesi’nde terzi mesleğini 35 yıldır icra eden evli ve 5 çocuk babası Hasan Öz  terzilik mesleğinde son günlerde işlerin yoğun olduğunu çırak bulamadıklarını söyledi.

‘Sanatkarın Kirli Elleri Medeniyetin Aynasıdır’

Manisa’nın Yunusemre ilçesi   Muradiye Mahallesi’nde pazar yeri arkasında  15 metre kare dükkanda terzi  mesleğini  icra eden Hasan Öz 35 yıldır terzilik mesleğini yaptığını şimdilerde çırak bulamadığını söyledi.

Hasan Öz

" Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bir sözü ile başlamak istiyorum.  'Sanatkarın kirli elleri medeniyetin aynasıdır' Terzilik  mesleğin hiçbir zaman unutulmaması gerektiğini ve zanaatkarlara hak ettikleri değerin verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Terzilik mesleğinde son günlerde işler  yoğun. Hayat pahalılığı alım gücünün düşmesi  terzilik mesleğinde işlerin artmasına neden  oldu. Bizim meslekte en büyük sıkıntı çırak olmaması. Çırak bulamıyoruz. Anne babalara tavsiyem çocuğunuza zanaat  öğretin. Çırak olarak   bir  ustanın yanına verin.  Geleceğin terzilik  mesleği şimdiki çocukların ve çırakların elinde olacak" dedi.

35  yıllık terzi Hasan Öz Terzilik  mesleğin hiçbir zaman unutulmaması gerektiğini büyüklerin gereken desteği vermesi gerektiğini söyledi.

Hasan Öz,

"Benim bir sloganım var yıllarca kullanıyorum. Sloganımız 'Eskiyi atmayın getirin bizlere yeni yapalım verelim sizlere'. Eskiyi atmamakla hem vatandaşımız hemde ekonomimiz kazanıyor. Çöpe atılmadığı için çevre kirliğinin önüne geçmiş oluyoruz. Terzilik mesleği bu yüzden önemli. 35 yıldır bu mesleği devam ettiriyorum ve ölünceye kadar da bu dükkan açık olacak ve mesleği devam ettireceğim. Bir daha dünyaya gelsem yine terzilik mesleğini seçerim" dedi.

Editör Manşet 45

banner11
YORUM EKLE
YORUMLAR
Önder Şahin
Önder Şahin - 2 hafta Önce

Helal olsun Hasan Abim ALLAH İşini gücünü rast getirsin.

SIRADAKİ HABER