Şehzadeler Gediz Anadolu Lisesi Tasarım Tescil Belgesi Almaya Hak Kazandı

Manisa’nın hem akademik hem sosyal ve kültürel anlamda en başarılı okullarından biri olan Şehzadeler Gediz Anadolu Lisesi (Manisa Anadolu Öğretmen Lisesi) Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Tasarım Tescil Belgesi almaya hak kazandı.

Şehzadeler Gediz Anadolu Lisesi Tasarım Tescil Belgesi Almaya Hak Kazandı

2022 yılında yapılan başvuru kabul edildi. 1914 yılında Almanlar tarafından hastana olarak temeli atılan daha sonra çeşitli eğitim kurumlarına hizmet veren, Manisa Öğretmen Evi’ne dönüşen, Öğretmen Evi’nin yeni binasının yapılmasıyla Manisa Anadolu Öğretmen Lisesi olan ve günümüzde Şehzadeler Gediz Anadolu Lisesi ismini alan lise Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 5 yıl süreyle korunmak üzere tescil edilmiş oldu. 
Okul Müdürü Bülent Tonoz, “Manisa’da bir marka haline gelen okulumuzun isim hakkı, logosu ve yaptığı çalışmalarla ilgili bir tescil belgesi gerekiyordu. Aldığımız bu belge ile tescillenmiş oldu. Ve bunu en büyük kurumdan aldık. Uzun uğraşlardan sonra oldu. 6 aylık bir süreçte biz bunu dört gözle bekliyorduk. Okulumuzun tüm haklarını bu patentle üzerimize aldık. Okulumuzdaki başarıların devam etmesini diliyoruz” dedi. 

Fizik Öğretmeni Yusuf Oral, “Okulumuzun ulusal ve uluslar arası katıldığı organizasyonlarda haklarının korunması için bu belgeyi almamız gerekiyordu. Belgemizin başvurusunu yaklaşık 6 ay öncesinde yaptık. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapılan incelemede herhangi bir sorunla karşılaşılmadı. Okulumuzun marka ve logosunun Türk Patent Kurumu tarafından tescili gerçekleştirildi. Bu şekilde okulumuzun kurumsal kimliğini ve markasını korumuş olduk. 5 yıllık süreyle okulumuzun markası ve logosu tescillenmiş oldu. Süre dolduktan sonra bunun tekrardan yenilenmesi yapılacaktır” dedi.

Okul binası 1914 yılında Almanlar tarafından hastane olarak temeli atıldı. 1917 yılında Manisa Mutasarrıfı Tevfik Bey tarafından Dar’ül-eytam (Yetimler Yurdu) olarak inşaata devam edilmiştir. Giderleri üzüm gelirinden karşılanmıştır. Savaş yıllarında tamamlanamayan binanın inşaatına Özel İdare bütçesinden ödenek temin edilerek Vali Fuat Bey tarafından 1927 yılında tekrar başlanılmış ve 1931 yılında tamamlanarak 07.10.1931 yılında Gazi Mektebi olarak törenle hizmete girmiştir. Temel kısmı hariç inşaata 75 bin lira harcanmıştır. Okul binasında (üst katta) 1936 yılında Kız Enstitüsü, 1946 yılında Manisa Lisesi öğretim yapmıştır. Bina 1957 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 500 bin liraya Özel İdare’den satın alınarak Kız İlk Öğretmen Okulu’na verilmiştir. 1957-1958 eğitim öğretim yılından itibaren Avlulu Kız İlk Öğretmen Okulu olarak eğitim öğretime devam edilmiştir. 1961-1962 öğretim yılında arka bahçede Gazi İlkokulu olarak yapılan bina Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 400 bin liraya Özel İdareden satın alınarak öğretmen okuluna ilave edilmiştir. 1975 yılında öğretmen okulu kapatılmıştır. Daha sonra bina Öğretmen Evi kullanılmıştır. 2000-2001 eğitim öğretim dönemiyle Anadolu Öğretmen Lisesi oldu. Daha sonra okulun ismi Şehzadeler Gediz Anadolu Lisesi oldu.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2023, 22:34

Cengiz Kılınçaslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER