“Sınavı protesto ediyoruz”

Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası (Eğitim Gücü Sen) Manisa İl Temsilcisi İsmail Çırak, sınava girmediği okulun önünde basın açıklaması yaptı. Sınavla ilgili tepkilerini dile getiren Çırak, “Öğretmenlerin okullardaki çalışma barışını bozacak, yaşadığı hiçbir soruna çare olmayacak, özlük haklarını yasal ve sosyal statüde koruyup iyileştirmeyen bu kanun derhal iptal edilmelidir. Bursluluk sınavından bağımsız öğretmenlerimizin maaşları yoksulluk sınırı üzerine çıkarılmalıdır” dedi.

“Sınavı protesto ediyoruz”

Eğitim Gücü Sen Manisa İl Temsilcisi İsmail Çırak, sınava gireceği okulun önüne gelerek sendika üyeleriyle birlikte açtığı ‘Kanunla Değersizleştirilen Öğretmen Geçim Derdinde, Geçinemiyoruz’ yazılı pankartla boykot ederek sınava girmedi.

“UYGULAMANIN DOĞRU OLDUĞU KANAATİ YARATMAK İSTEMİŞTİR”

İl temsilcisi İsmail Çırak, “Kanun daha hazırlık aşamasında kamuoyu ile paylaşılır paylaşılmaz kanundaki eksikliklerle ilgili hazırlanan rapor Eğitim Gücü Sen tarafından bakanlığa iletilmiş, TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerle görüşmeler yapılmış, yasalaştıktan sonra ise iki kez CİMER dilekçesi, iki kez siyasi parti ve bürokratlara e-Posta gönderim etkinliği ile durmaksızın kanunun yeniden düzenlenmesi talebi ile çalışmalar yürütülmüştür.” Dedi.

Çırak, “ Sürecin bu noktaya gelmesi Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer’in sorunları çözmesi gerekirken yeni sorunlar üreten bir bakan olmasından, gerçeklere ve öğretmenlerimize kulaklarını tıkamasından kaynaklanmıştır. Bakan 614 bin öğretmenin sınav başvurusu yapmış olmasından hareketle kariyer basamakları sınavlarının öğretmenler tarafından benimsendiği algısını oluşturmaya çalışarak uygulamanın doğru olduğu kanaati yaratmak istemiştir. Gerçekler ise Mühendis Bakanın oluşturduğu pembe tablodan çok farklıdır. Öyle ki sendikamız akademik kurulu tarafından hazırlanan ve 12binden fazla öğretmenin katılım gösterdiği Kariyer Basamakları Memnuniyet Anketi’nden Sayın Bakan’ın sınıfta kaldığı bir karne ortaya çıkmıştır.” İfadelerini kullandı.

"ÖĞRETMENLERİMİZ GEÇİNEMEMEKTEDİR"

Çırak, “Öğretmenlerimiz geçinememektedir, huzursuzdur, mutsuzdur, kendini değersiz hissetmektedir. Öğretmenlerimiz meslek kanununu onayladığı, kariyer basamaklarını benimsediği için değil; gelirini biraz olsun artırabilmek için sınava girecektir. Öğretmenlerin okullardaki çalışma barışını bozacak, yaşadığı hiçbir soruna çare olmayacak, özlük haklarını yasal ve sosyal statüde koruyup iyileştirmeyen bu kanun derhal iptal edilmelidir. Bursluluk sınavından bağımsız öğretmenlerimizin maaşları yoksulluk sınırı üzerine çıkarılmalıdır.

Tüm bu süreçte biz öğretmenlere yaşatılanlardan hareketle ve mücadelemizin bitmediğini göstermek için bugün burada sendikamızın almış olduğu Kariyer Basamakları Sınavını Boykot kararını uygulayarak öğretmenlerimizi değersizleştiren, onurunu hedef alan bu kanunu ve sınavı protesto ediyorum. Öğretmenlik Meslek Kanununun, eğitim çalışanlarının özlük haklarını güvence altına alan ve öğretmenlik mesleğini tanımlayan, mesleği güçlendirecek ve geliştirecek nitelik taşıyan, aynı zamanda da öğretmene dönük şiddet, mobbing, angarya gibi sorunlara karşı öğretmenin yasal ve sosyal statüde en büyük güvencesi olacak bir kanun olarak düzenlenene kadar taleplerimizden vazgeçmeyeceğiz.

Eğitim Gücü Sen olarak misyon ve vizyonumuz doğrultusunda... “Sorun varsa, çözümü de var.” diyerek yola çıktık. Eğitimin ve eğitim çalışanlarının nabzını tutan, gelişmeleri yakından takip eden bir sendika olmaya devam edeceğiz.” Diyerek sözlerine son verdi.

Cengiz Kılınçaslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER