YKS İçin Gürültü Uyarısı!

Manisa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü 17-18 Haziran’da yapılacak olan YKS nedeniyle gürültü yapılmaması konusunda bilgilendirmede bulundu.

YKS İçin Gürültü Uyarısı!

Manisa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, 17-18 Haziran’da yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) nedeniyle gürültü yapılmaması konusunda bilgilendirmede bulundu.

yapılan bilgilendirmede şu ifadelere yer verildi;

"Ülkemizde olduğu gibi Manisa İlimizde de ÖSYM tarafından yürütülen  "17 Haziran 2023 tarihinde uygulanacak olan 2023-YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT),  18 Haziran 2023 tarihinde uygulanacak olan 2023-YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile 2023-YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT)  sınavları yapılacaktır.

Bilindiği üzere, 30.11.2022 tarihli ve 32029 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Çevresel Gürültü Kontrol (ÇGK) Yönetmeliği; çevresel gürültünün çevre ve insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin önlenmesi, çevresel gürültünün azaltılması için gürültü kontrol tedbirlerinin uygulanması ve çevresel gürültü yönetimi çalışmaları hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla oluşturulmuştur.

Çevresel Gürültü Kontrol (ÇGK) Yönetmeliğinde “Yurt genelinde uygulanan liselere geçiş ve üniversitelere giriş sınavlarının yapılacağı merkezlerin yakın çevresinde şantiye faaliyetleri, müzik yayını, açık hava faaliyetleri ilgili sınavın yapılacağı tarihlerden 1 gün öncesinden sınav bitiş saatine kadar sürdürülemez….” hükmü yer almaktadır.

Bu kapsamda, Çevresel Gürültü Kontrol (ÇGK) Yönetmeliği'nin amacı da dikkate alındığında, üniversitelere Geçiş Sınavının (YKS) önem derecesinin yüksek olması ve öğrencilerin ikametgâhlarında sınav öncesi günün akşam ve gecesinde yapacak oldukları istirahatin önemli olması nedeniyle, tüm öğrencilerin olumsuz olarak etkilenmemeleri adına, sınavlarının yapılacağı merkezlerin yakın çevresinde şantiye faaliyetleri, müzik yayını, açık hava faaliyetleri düğün vb. faaliyetlerin ilgili sınavın yapılacağı tarihlerden 1 gün öncesinden sınav bitiş saatine kadar yapılmaması gerekmektedir.

Sınava girecek tüm öğrencilerimizin beden ve ruh sağlığı açısından olumsuz etkilenmemeleri adına kişi, kurum ve işletmelerin Çevresel Gürültü Kontrol Yönetmeliğinde belirtilen hususlarda gerekli hassasiyeti göstermeleri büyük önem arz etmektedir."

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2023, 18:13

Editör Manşet 45

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER