Zeytinin Başkenti Akhisar, Worldfood’a Damga Vurdu

28.Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı-WorldFood’ın gözdesi yine Akhisar oldu. Akhisar Ticaret Borsası ile Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde açılan standa fuar süresince yoğun ilgi gösteren ziyaretçiler, Akhisar’ın kaliteli zeytin ve zeytinyağı hakkında merak ettiklerini sordu.

Zeytinin Başkenti Akhisar, Worldfood’a Damga Vurdu

Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, "9 yıldır zeytine prim desteği ve zeytinyağında KDV indirimi için lobi çalışması yürüttük. Çiftçimiz, Dünyanın en kaliteli zeytinini, zeytinyağını üretiyor. Sürdürülebilir üretim için destek şart. Bu çalışmalar kapsamında 2019 yılında sofralık zeytine prim desteğini aldık. Zeytinyağında da KDV'nin yüzde 1'e indirilmesini tüm platformlarda dile getiriyorduk çok şükür buda oldu" dedi.

Ancak Borsa olarak üreticinin sorunlarını ilgili makamlara taşımaktan vazgeçmeyeceklerini söyleyen Alhat "Üretici maliyetleri yüzde 100 arttı. Sofralık zeytin ve zeytinyağında üretici primleri günümüz ortamında düşük kaldı. Prim destekleri çok önemli. Bunların artırılması gerekiyor. İhracatçı desteklemelerinde artırılması gerekiyor,
Bitkisel yağların ithalatında gümrük vergisinden feragat edilirken yüzde yüz yerli zeytinyağında bunun olmaması, elimizi zayıflatıyor. Bu noktada zeytinyağı sektörü yüzde 30 oranında desteklenirse, bu çiftçi dağa taşa zeytin diker" diye konuştu.

“DÜNYA LİDERİ OLABİLİRİZ”
Akhisar’ın dünyada tarımsal ihracat potansiyeli yüksek olan ilk beş ülkeden biri olduğunu vurgulayan Alhat “Bu fuar gıda sektöründe dünyada hak ettiğimiz yere ulaşmamızda bir köprü görevi göreceğine inanıyoruz” dedi. Üreticilerin kaliteli, sağlıklı zeytin ve zeytinyağını elde etmek için çok çalıştıklarını belirten Alhat “Kalite bizden sorulur ama ülke olarak sektörde markalaşma ve pazarlamada geri kalıyoruz. ‘Akhisar’ zeytin ve zeytinyağı konusunda bir marka. Elimizden geldiğince bu tür fuarlara katılarak markamızı dünyaya tanıtmalıyız. Doğru strateji ile pazarlarsak, Türkiye zeytinyağı ve zeytin üretiminde dünya lideri olabilir” diye konuştu.
Öte yandan stantta yer alan Akhisarlı zeytin ve zeytinyağı firma sahipleri fuarın verimli geçtiğini vurgulayarak, Akhisar Ticaret Borsası’na teşekkür etti.

Cengiz Kılınçaslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER