Baraj Ve Göletlerde Av Yasağı Başladı

Saruhanlı sınırları içerisinde bulunan göl, gölet, baraj gölü, akarsu ve benzeri tüm iç sularda su ürünlerinin 1 Mart ile 1 Haziran 2023 tarihleri arasında avlanmasını yasaklandı.

Baraj Ve Göletlerde Av Yasağı Başladı

Saruhanlı Belediyesinin Sosyal Medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi,

“Saruhanlı sınırları içerisinde bulunan göl, gölet, baraj gölü, akarsu ve benzeri tüm iç sularda su ürünlerinin 1 Mart ile 1 Haziran 2023 tarihleri arasında avlanmasını yasaklanmıştır.

İç sularımızda, balıkların üremelerine ve mevcut popülasyonun kendisini yenilemesine izin vermek amacıyla, her yıl 3 aylık su ürünleri av yasağı dönemi uygulanmaktadır.

Saruhanlı'da ticari ve amatör su ürünleri av yasağı 1 Mart 2023 tarihinde başlamakta ve 1 Haziran 2023 tarihinde sona ermektedir.

Av yasağı dönemi boyunca tüm göl, gölet ve akarsularımızda; sazangiller, yayın ve sudak balıklarının ticari veya amatör olarak avcılığı yasaktır. Bahsi geçen iç su balıklarının belgesiz olarak satılması, nakledilmesi veya pazarlanması da aynı şekilde yasaktır.

Av yasağı dönemi boyunca, Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İlçe Müdürlükleri tarafından; su ürünleri kontrol tekneleri, dronlar ve çeşitli görüntü ekipmanları vasıtasıyla sık sık denetim faaliyetleri gerçekleştirilecektir.

Su ürünleri avcılığı veya pazarlaması konusunda ihlalde bulunan kişilere, 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu ve ilgili tebliğler gereği idari para cezası uygulanacaktır.

Balık stoklarımızın devamının sağlanması ve bu değerli protein kaynağının korunması söz konusu kurallara uyulması ile mümkündür. Vatandaşlarımızın gerekli hassasiyeti göstermesi büyük önem taşımaktadır.”

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2023, 16:37

Cengiz Kılınçaslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER