KAZANMAYI DA KAYBETMEYİ DE BİLEBİLMEK!

Sporda her alanda ve her kategoride mücadele yapılıyor. Gerek bireysel, gerekse grup sporlarında mücadelelerde kazanan olduğu gibi kaybeden de oluyor. Zaten işin doğasında olan da bu. Grup yarışmalarında bir de denge denilen beraberlik şıkkı da olabiliyor.

Bu yazdıklarımı sporla az çok ilgilenen herkes bilir. Kazanan için hiçbir sorun yok. Her türlü sorun o anlık... kapatılıyor. Görmezden geliniyor, öteleniyor.

Kaybetmek…… Bunu kimse sevmez ve de hoşlanmaz.

Gerçekten duygu olarak ta zor ve karmaşık bir olgu. Sporda bunu hiçbir taraf ta kabullenmek istemez. Ama ister profesyonel, ister amatör sporları yapan ve seyreden için bu olgu ile muhakkak karşılaşır.

Siyaseti kullanma ve bu yönde baskılama en kötüsü ve en çirkini. Bu en kötüsü ve en çirkini.

Yapılan el,kol hareketleri,tahrike varan abartılı sevinçler, ,sinkaflı konuşmalar….

Bunların hepsi hem sevinme anında, hem de kaybetme anında sıkça rastladığımız durumlardan.

Birde yaşanan nahoş olaylar, kavgalar….

Bu durumlarda sakin kalabilmek……

Duygularla değil de, mantıklı davranabilmek….

Aslında insan olarak asıl bu anlarda öfke kontrolünü yapabilmek çok ama çok önemli.

Ülkemizde kaybetme anında her şeyi konuşuluyor.

Gerçekten ciddi bir kirlilik oluşuyor. Tepkiler vererek suçlamalar, suçlamalar……Bunu profesyonel kulüplerde gördüğümüz gibi amatör kulüplerde bile görebiliyoruz Asıl olan nelerimiz eksik onları da görebilsek ve özeleştiri yapabilsek..

Yani kısacası aynaya bakabilsek …

Kazanırken de kaybederken de adam gibi kaybetmek önemli. Dersler çıkarabilmek önemli. Bu noktada gerekli olan olgu da bu.

Suçlama ise sadece kaçış olur.

Pozitif düşünceye tüm ülke olarak sahip olmak zorundayız. Sonuçta sporun doğasının üçlü denklem olduğunu da asla unutmamalıyız.

Ancak, ülkemizde en üst liglerde bile kaybedilince suçlu arama taktiği devam ettikçe, kurbanlık koyun gibi antrenör kıyımı oldukça vay halimize. Hem de ne vay. Ülke futbolunun gelişimi de ne kadar olur?

En güzeli de kazanırken de kaybederken de adam gibi kaybetmek. Bunu yapabilmek te aslında en büyük gelişim ve erdem olsa….

Hepinize İyi Günler.

YORUM EKLE