MANİSA'DA DÜNYA AZERBAYCANLILARIN HEMREYLİK GÜNÜ KUTLANDI

Dünya Azerbaycanlılarının Hemreylik (Dayanışma) Günü Dolayısı ile Manisa Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği  gece düzenledi. Geceye  Bakü'den gelen Sheron Grubu damga vurdu.

MANİSA'DA DÜNYA AZERBAYCANLILARIN HEMREYLİK GÜNÜ KUTLANDI

Geceye Manisa Vali Yardımcısı Aydın Memük, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı Haşim Bilir,Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı  Şule Uygur, Manisa Büyükşehir Belediye yetkilileri, Manisa Hemşehri Kültürleri ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Ragıp Güneş ve dernek başkanları, siyasi parti başkanları ve temsilcileri, sendika başkanları ve temsilcileri, çok sayıda davetli ve Manisa'da eğitim gören Azerbaycanlı öğrenciler katıldı. 

Manisa Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Şentürk Hoşgül açıklama  yaptı. Başkan Hoşgül;

"Birlik ve dayanışma örneğinin en güzel örneklerinden biri olan gecemizi yoğun bir katılım ile kutladık. Emeği geçen Yönetim kuruluma 'MANAT' Öğrenci Topluluğumuza, Kurum ve Kuruluşlarımıza, destek veren herkese teşekkür ediyor yeni yılın barış huzur refah ve mutluluk getirmesini diliyorum.

Aras nehrinin iki yanında bulunan tel örgülerle ayrılan Azerbaycan Türklerinin tel örgüleri kaldırarak bir araya gelmek istemesi sonucunda
O dönem, Nahcivan Özerk Cumhuriyeti Başkanı olan Umummilli Lider Aliyev, Yüksek Meclisi toplayarak 16 Aralık 1991 de aldığı karar ile 31 Aralık’ın “Dünya Azerbaycanlılar Hemreylik Günü” olarak kutlanmasına karar verdi. Azerbaycan Parlamentosu da, 1992 yılında, aynı içerikli bir karar almasıyla 31 Aralık, “Dünya Azerbaycanlılar Hemreylik Günü” birlik ve dayanışma Bayramı olarak kutlamaktadır.
Bu bayram bugün itibari ile yaklaşık 70 ülkede çeşitli etkinlikler düzenlenen, Azerbaycan Türklerinin birlikteliğinin sembolü halini alan "31 Aralık Dünya Azerbaycanlılarının Hemreylik Günü" yani Daynışma günüdür. Bu sebeple bizde Manisa'da bu kutlamayı gerçekleştiriyoruz" ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2022, 18:53

Cengiz Kılınçaslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER