Manisa'da Kitap Kumbaram Etkinliği Düzenlendi

Deprem bölgesinden Manisa’nın Şehitler Ortaokulu'na nakil gelen 12 öğrenci, "Kitap Kumbaram" projesi kapsamında Türkçe Öğretmeni Gönül Kovan Gürakan koordinatörlüğünde, Manisa İl Halk Kütüphanesinde etkinlik düzenlendi.

Manisa'da Kitap Kumbaram Etkinliği Düzenlendi

Etkinliğe İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Işık, Okul Müdürü Tayfun Sarıbeyler ve Okul Aile Birliği katıldı. Kütüphaneyi kullanmanın, kitap okumanın öneminden bahsettiler.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Işık, etkinliği planlayan Türkçe Öğretmeni Gönül Kovan Gürakan'a, eğitime desteklerinden dolayı Okul Müdürü Tayfun Sarıbeyler'e ve etkinliğe katkı sunan okul aile birliğine, aynı zamanda da çocuklara kapılarını açan, zaman ayıran kütüphane görevlilerine tek tek teşekkür etti.  Çocuklara, kütüphaneyi rahatlıkla kullanabilmeleri için Kütüphane Müdürü Ayşin Kibrit tarafından kütüphane kartı verildi. Çocuklar ve tüm davetliler istedikleri kitabı seçtiler ve hep birlikte bir süre kitap okudular. Okuma etkinliğinin ardından kütüphanenin bahçesine çıkan depremzede çocuklar ve davetliler, kütüphanecilerin de eşlik etmesiyle birlikte sandalye kapmaca, yakan top gibi eğlenceli oyunlar oynadılar. Etkinlik sonunda çocuklar memnuniyetlerini dile getirdiler. 

Türkçe Öğretmeni Gönül Kovan Gürakan, "Çocuklar için artık burası vazgeçilmez bir yer olacaktır. İnanıyorum. Çünkü kütüphane görevlilerinin her biri çok ilgili, sıcak kanlı, samimi insanlar. Çok güzel etkinlikler düzenliyorlar. Kimseyi geri çevirmiyorlar ve herkese yardımcı oluyorlar. İnsan kendisini burada evinde gibi hissediyor.  Deprem bölgesinden gelen öğrencilerimiz de buraya geldikçe kendilerini daha iyi hissedeceklerdir. Depremin o sarsıcı etkisinden bir nebze olsun kurtulacaklardır. Nefes alabilecekleri, kafalarını dağıtabilecekleri bir yer olacak burası. Rahatlıkla ders çalışabilecekler, kitap okuyabilecekler. Ayrıca çocuklar, yabancı bir ortama geldiler. Kolay değil. Üstelik zor şartlar altında geldiler. Geride sevdiklerini, anılarını, her şeylerini bırakıp geldiler.  Ya da kaybettiler. Tüm bu şartlar altında buraya daha kolay adapte olabilmeleri ve çocuklarda aidiyet duygusunu geliştirmek için bu etkinlik faydalı olacaktır diye düşünüyorum. İnşallah daha da fazlasını yapacağız. Onları yalnız bırakmayacağız. Yaralarımızı birlikte saracağız." dedi.
Okul Müdürü Tayfun Sarıbeyler, "Bu çocuklar bizlere emanet. Maddi ve manevi herhangi bir sıkıntı yaşamamaları için yanlarında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Okulumuzda; deprem bölgesinden gelen çocuklarımız için rehberlik servisimiz, okul aile birliğimiz, tüm öğretmen arkadaşlarımız canla başla çalışıyorlar.  Hep birlikte, tüm Türkiye olarak depremin acısını derinden hissettik. Kayıplarımız çok fazla. Asrın felaketi. Üzgünüz. Ama bundan sonra neler yapabileceğimize bakacağız artık.  Birlik ve beraberlik içerisinde çalışıp çabalayacağız. Bunu da atlatacağız." dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2023, 13:23

Cengiz Kılınçaslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER