Türk Hava Kurumu İlkokulu Öğrencileri Okul Şarkılarını  Hem Çaldılar Hemde Söylediler

Erasmus+ k210 Müzik eğitimi projesi Türk Hava Kurumu İlkokulu 2.  yılını doldurdu. Öğrenciler proje sayesinde enstrüman çalmayı öğrendiler. Proje kapsamında yurt dışından gelen davetlilere  okul şarkılarını   çaldılar ve söylediler.  

Türk Hava Kurumu İlkokulu Öğrencileri  Okul Şarkılarını  Hem Çaldılar Hemde Söylediler

Türk Hava Kurumu İlkokulu 3 yıllık bir proje ve bu sene 2. yılını dolduran Erasmus+ k210 Müzik eğitimi projesini tanıttı. Türk Hava Kurumu İlkokulu Müdürü   Şerif Çelik projenin öğrenciler açısından önemli olduğunu öğrencilerin proje sayesinde enstrüman çalmayı öğrendiğini  okul şarkılarını notalar kullanarak çaldıklarını ve okul şarkılarını  söylediğini aktardı. Türk Hava Kurumu İlkokulu Müdürü   Şerif Çelik sözlerine şöyle devam etti;

"Erasmus+ k210 Müzik eğitimi projesi 3 yıllık bir proje  olup bu yıl 2. yılındayız. Bulgaristan,Polonya, Yunanistan,Türkiye, olmak üzere 4 ülke projeye paydaş oldu ve etkinliğe 95 öğrencimiz katıldı.  Öğrenciler müzik teorisi hakkında genel bilgi verildikten sonra müzikte kullanılan notalar hakkında genel bilgi verildikten sonra uygulama eğitimleri yapıldı,öğrenilmiş olan nota değerleri ile egzersiz çalışmalar ve bunun devamında uygulamalı eğitimlere geçildi. Nota okumayı öğrenen öğrencilerimize kendi istekleri doğrultusunda bağlama, melodika, keman eğitimlerine başlandı. Öğrenilen müzik bilgiler doğrultusunda okulumuzun müzik müfredatı çerçevesinde müfredatta bulunan okul şarkılarının notaları deşifre edildikten sonra, ritmik olarak okunuşu öğretildi ve bunun devamında seçmiş oldukları enstrümanlarda çalmayı öğrendiler. Öğrenilmiş olan şarkılar okulumuzda mevcut bulunan akıllı tahtalar kullanılarak çeşitli müzik programları ile ülkemize Erasmus projesi kapsamında gelmiş olan ülkelere sunumlar yapılmıştır. apılan sunumlarda önce bireysel sonra toplu olarak sunumlar yapıldı. Bunun haricinde Bulgaristan,Yunanistan, polonya dan ülkemize gelmiş olan katılımcı öğretmenlerimizle kaynaşma etkinliği yapıldıktan sonra kendilerine folklorik ,müzikal ve tiyatral alanda gösteri sunumları yapıldı. Yapılmış olan sanatsal çalışmalar öğrencilerimizin sosyal yaşantılarına ve eğitimlerine olumlu yönde etki sağlamıştır ve bunun devamınının süregelmesi için çalışmalar devam edecektir. Bunu yanısıra sanatsal ve kültürel gezi düzenlenerek bulunduğumuz ölgenin tarihsel dokusu,geçmişi hakkında bilgiler sunuldu bunun neticesinde gelmiş olan öğretmen meslektaşlarımız memnuniyetle ülkelerine döndüler.
Proje konuları alt başlıklarından biri olan diğer kültür kurumlarıyla işbirliği kapsamında Yunusemre Halk Eğitim Merkezi ve Manisa Büyükşehir Belediyesi Atatürk Gençlik Merkezi kurumlarımız projemize çok değerli katkılar sunmuşlardır. Vermiş oldukları katkılardan dolayı Yunusemre Halk Eğitim Merkezine ve Manis Büyükşehir Belediyesine çok teşekkür ederiz.
Projemiz devam etmekte olup gidilecek olan ülkelerden alınacak olan sonuçlar sizlerle paylaşılacaktır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2023, 09:57

Editör Manşet 45

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER