Maalesef Ülkemizde Amatör Futbol Komada….

Amatör futbolda yıllarını veren bir spor adamı olarak maalesef diyerek yazmak zorundayım. Tüm dünyada ve ülkemizde kapitalizm ile birlikte paranın ön plana çıkmasının etkisi çok fazla.

Para ,daha çok ,daha çok para….. Bu da günümüzde “Neoliberalizm”olarak daha ileri boyuta taşındı.

Aslında bu ekonomik model ile sadece spor ya da futbol anlamında değil, kültürel anlamında da çok şeyler kaybetmeye başladık.

Bugün her şey malesef para, meta oldu gitti. Amatörde bile işler parasız pulsuz olmamaya başladı.

Tek bir şeyden ele alalım. Manisa’da bir sporcu stada İdmana otobüsle gelip gitse 3 idman içinotobüs için yuvarak 50 TL. Bir de sporcu çalışıyorsa hafta sonu mesaisini bıraksa en aşağı 300 TL. Sporu seven ve para kazanan çalışan sporcular fedakarlık yapıyor tabiki. Bunu es geçtik.

Ancak sporcu öğrenci olursa kazancı, yani parası da olmuyor. İşte en basitinden bir takımda 7 sporcu öğrenci olsa …

Hesap çok basit…

Manisa’da 6 ay süren süper ya da 1.amatör ligde 7 sporcunun sadece yol parası haftada 350,ayda 1400, 6 ay süren ligde tutar 8400 TL. maliyet .Kulüp için Sadece sporcuya para bile vermeden sahaya getirip götürmenin maliyeti ortada .

Pek çok amatör kulüpte gelir yok. Sadece belediye yardımı ve fedakar ve sponsor insanlarca çark döndürülmeye çalışılıyor.

Sistem böyle onca amatör de paraya dönüyor ve tıkanıyor.

En basit olarak Manisamızda aktif sezonda sporcuların en azından ulaşım sorunu çözülse bile amatör kulüplere ve sporculara çok büyük fayda sağlanmış olur.

Bir avuç amatör sevdalısı maddi ve manevi olarak bu ışığı söndürmemeye çalışıyor. Rabbim onlardan razı olsun. Ancak, güç tükendi tükenmek üzere..

ÇÖZÜM

ilimizde de amatör futbolda işler çok trajikomik durumda.

Spor adına, amatör futbol adına bir şeyler çok acil yapılmalı. Bu da etkili ve yetkili olan devlet eliyle çok acil olarak yapılmalı. Çünkü kulüplerin yaşaması için bu şart. Yoksa pek çok amatör kulüp yakında kepenk kapatacak.

Manisamızda da 2-3 amatör kulübe sponsor olan işadamı ve belediye kulüpleri hariç, amatör kulüpler de işler büyük fedakarlıkla zar zor giderken her şeyin maddiyatla çözümü olduğu ortamda yapılan yardımların da sezon bittikten sonra verilmesi, emekli maaşını bile bu işlerde kullanan fedakar amatör insanlarını da çok zorluyor.

İşin özü can çekişen futbolun temeli olan amatör futbol ve kocaman camianın hayata dönmesi için çok acil çözüm….. Çok geç kalmadan…..

YORUM EKLE