Politik Eylemsizlik!

Anadolunun ücra bir köşesinde zorunlu öğretmenlik görevini yapmaya çalışan genç bir öğretmenin hayat hikayesini konu alan film ve konunun içerisinde yer alan büyükten küçüğe tüm karakterlerin her türlü ayrıntının birbiriyle bağlantılı bir şekilde  ortaya konan bir senaryo.

Nuri bilge Ceylan’ın dokuzuncu filmi olan Kuru otlar üstüne en çok konuşulan ve konunun asıl odağındaki politik eylemsizlik dikkat çekerken, seyirciyi bir çıkmazın içine sokarak (Ben bilmem) diyen bir yönetmen.
Ceylan’ın şu ana kadar en başarılı yapıtı olarak görülen kuru otlar, Sevim karakterinin eylemsizlik hali Samet öğretmeninin içe dönüş hali.

Birbiri ardına devam eden olayların ve karakterlerin gerçek hayattaki politik geçmişe dönük cevap aramalarının yanı sıra Merve dizdarın boyun eğmeyip eyleme geçişin güçlü duruşu.

Yönetmen nuri bilge Ceylan son filminde her ne kadar siyasi bir mesaj vermese de bu dengeyi iyi korumasıyla dikkat çeken film ve karakterler arasındaki iyilik ve kötülüğün anlam arayışına denge ve tutarsızlık tartışmasına seyirciyi davet etmekte.

YORUM EKLE