YETİŞTİRME=DEĞER

Dünyanın en mutlu, en gelişmiş ülkelerinin hepsinde ortak özellik, Yetiştirene, üretene ve icat edene verilen değer.

Önem ve değer vermek dediğimiz şey somut bir şeydir. Yetiştiren, üreten ya da icat edene toplumda saygın bir statü ve daha önemlisi yaşamını iyi ölçülerde devam ettirmeye yetecek ücret verilir.

Çünkü yetiştiren, üreten ve icat edenin muhtaç olmaması gerekir.

Bunda fabrikadaki işçiden, tarladaki köylüye, okuldaki öğretmenden, sahadaki antrenöre, bilim üreten bilim adamından, buluşlar yapan mucitlerin sefil olmadığı ülkeler gelişmiş ülkelerdir.

Konumuz futbol olursa …….

Milyonlarca euora ve doların döndüğü futbol piyasasında, futbolcusunun ve üstyapı teknik adamlarının çok ciddi paralar kazandığı aşikar…

Ancak, "yetiştirmek" gibi ulvi ve kutsiyeti olan bir iş ve görev yapan altyapı eğitimcileri veya antrenörlerinin ülkemizdeki durumu ise halen sorgulanmak durumunda….

Burada çalışan antrenörlerimiz yaptıkları iş nedeniyle elde ettikleri ücretle yaşamlarını sürdüremiyorlarsa ,o iş dediğimiz şey ya eksik bir iş olur ya da amacına ulaşmayan bir iş olur.

Yetiştirmek ve yetiştiricilik işini ciddiye almayan ve gereken önemi vermeyen toplumlar ve ülkeler asla o iş ile ilgili iyi bir yerlere gelemezler.

Geleceğin yıldızlarını yetiştirenler için ücret ve geçim derdi olmamalı. Türkiye’miz futbolda iyi bir yerlere gelmek istiyorsa altyapıda çalışan antrenörlere yaşamlarını sadece bu işten sürdürebilecekleri ücreti muhakkak vermelidir. Geçim derdi olmayan bir antrenörün verimi ve yetiştiricilik özellikleri de gelişecektir. Altyapı eğitimci antrenörlerine ödenecek ciddi ücret, geriye yüksek kalitede oyuncu ve futbol ve yine ücret olarak geri dönecektir.

Bugün alt yapıda çalışan çoğu antrenör arkadaşlarımız aylarca para alamıyorlar. Ya da parça parça para alıyorlar. Bu noktada ülke genelinde çoğu kulüpte bu sıkıntı devam ediyor. Verilen rakamlar 2000, 3000, 4000 lira gibi. Bu şekilde çalıştırdığınız bir antrenörün üreteceği ya da sağlayacağı katma değer de, ancak o kadar olacaktır

Bugünkü koşullarda bir altyapı eğitimci antrenörünün tam gün mesaisi karşılığı alacağı ücret 10.000 liranın altında olmamalıdır.

Gelecek adına alt yapıda çalışmalarını sürdüren antrenörler için Türkiye Futbol Federasyonu’ da artık bir şeyler yapmalı. Daha önce alt yapı antrenörlerinin maaşlarını ödeyen federasyon bu uygulamadan vazgeçmişti.

Bunda da kulüplerin hesabına yatan paraları antrenörler yine alamıyordu. Bu ücretler de muhakkak çalışan antrenörün hesabına yatırılmalıdır.

SONUÇ

Altyapı antrenörleri milyon dolarların at koşturduğu bir piyasanın köleleri ya da ucuz emekçileri olmamalıdır ve haklarını da almalıdır.

içinde yer alan ve en önemli görevi yapmakta olan alt yapı antrenörleri için de gereken değer neyse en kısa sürede yapılmalıdır.

Hoşça Kalın.

YORUM EKLE