BUNDAN SONRA ADI 'ERTOSUN KİRAZI' OLSUN

Manisa'nın Sümerbank, Beyaz Fil, Moris Şinasi Hastanesi gibi simge varlıklarını talan edilmekten kurtaran emekli Yargıtay Üyesi Ali Suat Ertosun, Kuzey yarımkürede kirazın ilk yetiştiği yer olan Sancalıbozköy'de 'Sanayi Alanı' kurulmasına ilişkin işlemin iptali için açtıkları davayı kazandıklarını müjdeledi.

BUNDAN SONRA ADI 'ERTOSUN KİRAZI' OLSUN

Manisa'nın Sümerbank, Beyaz Fil, Moris Şinasi Hastanesi gibi simge varlıklarını talan edilmekten kurtaran emekli Yargıtay Üyesi Ali Suat Ertosun, Kuzey yarımkürede kirazın ilk yetiştiği yer olan Sancalıbozköy'de 'Sanayi Alanı’ kurulmasına ilişkin işlemin iptali için açtıkları davayı kazandıklarını müjdeledi.

 Manisa'nın Sümerbank, Beyaz Fil, Moris Şinasi Hastanesi gibi simge varlıklarını talan edilmekten kurtaran, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası ödüllü emekli Yargıtay Üyesi Ali Suat Ertosun'dan bir müjdeli haber daha geldi. Ali Suat Ertosun, Kuzey yarımkürede kirazın ilk yetiştiği yer olan ve kiraz borsasının kurulduğu Sancalıbozköy'de 'Sanayi Alanı’ kurulmasına ilişkin işlemin iptali için açtıkları davayı kazandıklarını duyurdu. Manisa için önemli bir marka değerine sahip olan ve 7 kıtaya pazarlanan Sancaklıbozköy kirazı ile bölgedeki verimli tarım arazilerini de kurtaran Ali Suat Ertosun şu açıklamada bulundu: "Sancaklıböy’de ‘Sanayi Alanı’ kurulmasına ilişkin işlemin iptali için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na karşı derneğimiz ile üyelerimiz Süheyla Ertosun ve Osman Kurbanoğlu tarafından açılan, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın davalı bakanlık yanında müdahil olduğu dava da lehimize sonuçlanmıştır. Böylece kirazın ilk çıktığı, kiraz borsasının kurulduğu Sancaklıbözköy’le ilgili üçüncü ve son dava da lehimize sonuçlanmış olmaktadır. Şimdi Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan, Sancaklıbozköy’de ‘Sanayi Alanı’ kurulmasına ilişkin meclis kararını geri almasını, istinaf ve temyiz yoluna başvurmamasını istiyoruz. Amacımız Sancaklıbozköy’de ‘Sanayi Alanı’ kurulmaması, böylelikle kiraz ve tarım arazilerinin kurtarılmasıdır. Hayırlı olsun."

ERTOSUN KİRAZI

Bölgede yaşayan ve yıllardır çiftçilik ve kiraz işiyle uğraşan vatandaşlar Ali Suat Ertosun'un hukuk savaşı vererek elde ettiği bu sonuçtan büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti. Tarımla geçimini sağlayan bir çiftçi, "Eğer bu bölgeye sanayi alanı kurulsaydı arazilerimiz zarar görecekti, ekip biçemez olacaktık, alınan karar doğrudur, olması gerekendir, bizi çok mutlu etti" dedi. Kiraz işiyle uğraşan bir çiftçi de duygu ve düşüncelerini, "Sancaklıbozköy kirazımızın marka değeri vardır ve Manisamız için çok önemlidir. Kirazımız kuzey yarımkürenin en erken çıkan kirazıdır ve oldukça iridir, Sayın Ali Suat Ertosun'un soyadı gibidir, bu karardan sonra kirazımıza 'Ertosun Kirazı' densin" diyerek ifade etti.