İzmir Ekonomi'ye uluslararası gurur

İngiltere merkezli değerlendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) tarafından açıklanan '2024 Üniversite Etki Sıralaması'na İzmir Ekonomi Üniversitesinin (İEÜ) başarısı damga vurdu. 125 ülkeden 2 bin 152 üniversitenin bulunduğu listede İEÜ, 'nitelikli eğitim' kategorisinde 101-200 aralığında gösterilerek dünyaca tanınmış birçok üniversiteyi geride bıraktı. İzmir Ekonomi, nitelikli eğitim alanında Türkiye'deki vakıf üniversiteleri arasında ise ikinci sırada yer bularak büyük başarı elde etti.

İzmir Ekonomi'ye uluslararası gurur

İngiltere merkezli değerlendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) tarafından açıklanan ‘2024 Üniversite Etki Sıralaması’na İzmir Ekonomi Üniversitesinin (İEÜ) başarısı damga vurdu. 125 ülkeden 2 bin 152 üniversitenin bulunduğu listede İEÜ, ‘nitelikli eğitim’ kategorisinde 101-200 aralığında gösterilerek dünyaca tanınmış birçok üniversiteyi geride bıraktı. İzmir Ekonomi, nitelikli eğitim alanında Türkiye’deki vakıf üniversiteleri arasında ise ikinci sırada yer bularak büyük başarı elde etti.

Öğrencilerine sunduğu fiziksel, sosyal ve teknolojik imkanları sürekli geliştiren, akademisyen kadrosunu güçlendiren, eğitim içeriklerini çağın gerekleri doğrultusunda güncelleyen İEÜ, son yıllarda attığı stratejik adımların karşılığını dünya çapındaki listeye girerek aldı.

Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilir kalkınma hedeflerini esas alarak üniversitelerin performansını değerlendiren Times Higher Education, 2024 yılına ilişkin ‘Etki Sıralaması’nı kapsamlı bir değerlendirme sonucunda açıkladı. Türkiye’den 91 üniversitenin yer aldığı listede, İEÜ de tam 7 başlıkta başarısını kanıtladı. İzmir Ekonomi Üniversitesi; ‘Nitelikli eğitim’ kategorisinde 101-200, ‘Eşitsizliklerin azaltılması’ ve üniversitenin toplumsal çalışmalarını temel alan ‘Yoksulluğa son’ başlığında 201-300, ‘İklim eylemi’ kategorisinde 301-400, ‘Sürdürülebilir şehirler ve topluluklar’ alanında 401-600, ‘Sanayi, yenilikçilik ve altyapı’ alanında 601-800, ‘Amaçlar için ortaklıklar’ başlığında bin 1-bin 500 aralığında gösterildi.

Daha da geliştirmek için çalışacağız

İEÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Hakan Abacıoğlu, üniversite olarak başarı ivmesini sürekli artırdıklarını söyleyerek bu tabloyu daha da geliştirmek için çalışmalarını aralıksız sürdüreceklerini belirtti. Prof. Dr. Abacıoğlu, “Times Higher Education tarafından açıklanan sıralamada yer alan üniversiteler; sürdürülebilir kalkınmanın çeşitli boyutları üzerindeki kapsayıcı etkileriyle tanınıyor. Sürdürülebilir ve dayanıklı bir gelecek için önemli çalışmalarda bulunuyor. Böylesine önemli ve saygın bir listede üst sıralarda bulunmak, bizim için gurur ve mutluluk verici. Yurt dışı tecrübesine sahip akademisyen kadromuz, 8 dilin konuşulduğu kampüsümüz, öğrencilerimize sunduğumuz teknoloji temelli gelişmiş eğitim sistemimiz, İzmir Ticaret Odası’nın desteği sayesinde iş dünyası ile kurduğumuz güçlü iletişim, üniversitemizi ön plana çıkararak listeye girmemizde belirleyici oldu” ifadelerini kullandı.

Önemli bir göterge

Bilimsel proje ve uluslararası yayın sayılarındaki artışın; eğitim kalitesindeki gelişimin de en net göstergelerinden biri olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Abacıoğlu, “Üniversitemizin bilimsel çıktı hacmi ve araştırma kalitesi, her geçen yıl artmaya devam ediyor. 2022 yılında üniversitemizde, adresli bilimsel yayın sayısı 290 iken, 2023 yılında bu sayı 305 olarak gerçekleşti. 2001-2023 yılları arasında üniversitemizdeki adresli toplam bilimsel yayın sayısı 2 bin 677 oldu. Bu rakamın yüzde 22.2’si, son iki yılda gerçekleşti. Bilimsel yayınlara 2022 yılında yapılan atıf sayısı 6 bin 185 olurken, bu sayı 2023 yılında 7 bin 1’e yükseldi. Atıf sayıları, bilimsel yayınların kalitesi ve bilim dünyasında gördüğü kabulle ilgili önemli bir gösterge olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Sağlam temellere dayanıyor

Prof. Dr. Abacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “2001-2023 yılları arasında adresli bilimsel yayınlarımıza yapılan toplam atıf sayısı 36 bin 230 olarak gerçekleşti. Son üç yılda alınan atıf sayısı ise 18 bin 342 ile önceki 20 yıldan daha fazla oldu. 2022 yılında yürütülen toplam proje sayısı 2023 itibarıyla 122’ye ulaştı. Bütün bu rakamlar, son yıllardaki gelişimimizi açıkça ortaya koyuyor. Proje ve bilimsel çıktı; eğitim kalitesinin de somut göstergesidir. THE tarafından açıklanan listede elde ettiğimiz başarının sağlam temellere dayandığını görüyoruz.”