Manisa'da 200 yıllık çeşme yeniden hayat buldu

Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde bulunan 200 yıllık tarihi çeşme mahalle muhtarı ve hayırseverlerin katkılarıyla yeniden hayat bulurken vatandaşlarda yoğun ilgi gösterdi.

Manisa'da 200 yıllık çeşme yeniden hayat buldu

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde bulunan 200 yıllık tarihi çeşme mahalle muhtarı ve hayırseverlerin katkılarıyla yeniden hayat bulurken vatandaşlarda yoğun ilgi gösterdi.

Manisa'da 200 yıllık çeşme yeniden hayat buldu

Manisa’nın Sarıgöl ilçesine bağlı Dinarlı Mahallesi’nde bulunan 200 yıllık çeşmenin yeniden akarak vatandaşlara kazandırılması amacıyla Mahalle Muhtarı Soner Sözer ve hayırseverler kolları sıvadı. 30 yıl önce çeşmeyi besleyen kaynağın kuruması sonucu su veremez hale gelen çeşme için bir kilometre uzaklıkta yeni içme suyu sondajından boru döşendi. Muhtar Sözer ve hayırseverlerin katkılarıyla yeniden hayat bulan çeşmeye mahalleli vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi. Çeşmenin yapımının 1800’lü yıllara dayandığını söyleyen Sarıgöl Dindarlı Mahallesi Muhtarı Soner Sözer, "Yapımı 1800’lü yıllara ait Dindarlı’nın en eski çeşmesi olan gulu çeşmesi yok olan tarihi çeşme yapılan çalışmalar ile tekrar hayata döndürüldü. Çeşme konumu olarak hem hayvanların uğrak yeri hem de vatandaşların su ihtiyaçlarını karşılamaya başladı. Çarşak yolu üzerinde olması önemli fayda sağlamaktadır. Uzun süren dağdan cazibeli su arayışının ardından nihayet istenilen sonuca ulaşıldı. Gulu çeşmesinin yeniden aktif hale gelmesi mahalle halkım tarafında da sevinçle karşılandı" dedi.

Manisa'da 200 yıllık çeşme yeniden hayat buldu