Manisa şehiriçi toplu taşıma ücretlerine yüzde 40 güncelleme zammı!….

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı uzun süredir zor günler geçiren toplu taşıma ve taksici esnafına destek olmak amacıyla toplu taşımaya yüzde 40 oranında zam yaptı.

Manisa şehiriçi toplu taşıma ücretlerine yüzde 40 güncelleme zammı!….

Ahmet ÜNSAL/ Manisa

Manisa’da şehir içi toplu ulaşım ile ticari taksi ücretleri, UKOME Genel Kurulunda alınan karar doğrultusunda güncellendi. Manisa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Salih Karaağaç, fiyat güncellemesi ile ilgili dilekçeyi Manisa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığına teslim etmelerinin ardından UKOME Genel Kurulunda toplu ulaşım esnafı lehine kararın oy çokluğuyla verildiğini belirterek, Genel Kurul üyelerine teşekkür etti.

Manisa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Salih Karaağaç, UKOME Genel Kuruluna sundukları fiyat güncelleme taleplerinin kabul edildiğini belirterek, toplu taşıma ve ticari taksi esnafları adına UKOME genel kurul üyelerine teşekkür etti. Fiyat güncellemesi ile ilgili dilekçeyi Manisa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığına teslim etmelerinin ardından UKOME Genel Kurulunda toplu ulaşım esnafı lehine kararın oy çokluğuyla verildiğini belirten Karaağaç, ekonomik koşulların esnafın belini büktüğünü ifade ederek, bu doğrultuda fiyat güncellemesi talebinde bulunduklarını dile getirdi.

Diğer Büyükşehirlerde de Güncellemeye Gidildi

Yapılan düzenleme ile Manisa’da tam bilet 20 TL, öğrenci ise 13,25 TL oldu. Fiyat güncellemeleri, Manisa’nın yanı sıra diğer büyükşehir ve illerde de gerçekleşti. Girdi ve akaryakıt fiyatları ile diğer giderlerin artmasından kaynaklanan ekonomik şartlar, esnafı korumaya yönelik adımlar atılmasına neden oldu. Bu anlamda örnekleme yapılacak olursa Adana’da tam bilet 24,5 TL, öğrenci 14 TL; Bolu’da tam bilet 25 TL, öğrenci 18 TL; Edirne’de tam bilet 23 TL, öğrenci 16,3 TL; Gaziantep’te tam bilet 21 TL, öğrenci 13,5 TL; Mersin’de tam bilet 21,5 TL, öğrenci 19 TL şeklinde fiyat güncellemeleri yapıldı.

Karaağaç’tan Teşekkür

İl Merkezi ve ilçelerde faaliyet gösteren toplu taşıma ve ticari taksilerle ile ilgili olarak en son fiyat tarifeleri güncellemesinin 16 Ağustos 2023 tarihinde yapıldığını belirten Karaağaç, “2024 yılı Ocak ayından Haziran ayının sonuna kadar geçen süreç içerisinde gelen asgari ücret, personel, motorin, vergi, sigorta ve harçlardaki artışlar ile bakım onarım giderlerimizde ciddi oranda artışlar yaşandı. Saydığımız tüm bu koşullar, esnafımızın sürdürülebilirliğini sekteye uğrattı ve gelirleri düştü. Esnafımızın ayakta kalabilmesi için ücretlerin 28 Haziran Cuma günü saat 14.00’da yapılan UKOME Genel Kurulunda zam talebimiz kabul edildi. Esnafımız adına Manisa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ile 17 ilçe Belediyesi, Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı, Karayolları, TCDD gibi çok sayıda kurumumuz tarafından temsilci bulunan UKOME Genel Kurulu Üyelerine teşekkür ediyoruz” dedi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı uzun süredir zor günler geçiren toplu taşıma ve taksici esnafına destek olmak amacıyla toplu taşımaya yüzde 40 oranında zam yaptı. Yeni zamlı fiyatlar 2 Temmuz’dan itibaren geçerli olmaya başladı. Vatandaşlar yeni fiyatlara tepki gösterdi. 

155 Nolu Şehiriçi Denetimli Özal Halk Otobüsleri için yeni fiyat tarifesi şu şekilde oldu: Manisa Kart indirimli tam 20 TL olurken, indirimli öğrenci 13,25 olurken, kartsız tam ise 25 TL oldu. Daha önceki fiyat kartlı indirimli tam 14.50 TL, öğrenci kartlı 9,50 TL, kartsız tam 18 TL’ydi. 141 Nolu Kampüs Karayolcu Taşıma Kooperatifine bağlı otobüslerde ise Manisa kart yani indirimli tam kart 23,70 TL olurken, öğrenci 14,30 TL, kartsız tam ise 30 TL oldu. 

Taksimetreli taksi tarifesi de belli oldu. Taksi açılış 15 TL’den 23 TL’ye yükseldi. Kilometre 28 TL oldu. 1 saatlik ücret 210 TL oldu. İndi bindi ücreti 100 TL oldu