Yeni Müfredat Açıklandı mı? Beklenen Gün Geldi...

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Dün 'Yeni müfredatla ilgili, 'Çalışmayı yarın öğleden sonra kamuoyuyla paylaşacağız.' açıklamasında bulunmuştu. Yeni müfredat ile ilgili görüş ve öneriler de internet sitesi üzerinden yapılabilecek.

Yeni Müfredat Açıklandı mı?  Beklenen Gün Geldi...

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, milyonlarca öğrenciyi ve eğitimciyi ilgilendiren müfredat değişikliğine ilişkin açıklamada bulundu. Bir süredir üzerinde çalışılan yeni müfredatta beklenen gün geldi. Bakan Tekin, çalışmayı yarın öğleden sonra kamuoyuyla paylaşacaklarını açıklamıştı. Tekin, resmi sayfadan görüş ve önerilerin yapılabileceğini de ekledi.

Tekin, yeni müfredat taslağının yarın öğleden sonra kamuoyuyla paylaşılmak üzere askıya çıkarılacağını bildirdi. Tekin, " Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" adını taşıyan yeni müfredatla ilgili görüş ve önerilerin "https://gorusoneri.meb.gov.tr/" adresinden paylaşılabileceğini bildirdi.

Yeni müfredata ilişkin sorularını yanıtlarken, çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı bir kez daha kutlayan Tekin, Bakanlığın bayramla ilgili hazırladığı yoğun etkinliklere değindi.

Dün tarihi Birinci Meclis'te çocuklarla birlikte yaptıkları temsili iki özel oturumun önemine işaret eden Tekin, ilk olarak 23 Nisan 1920'deki oturumu yeniden canlandıran çocukların heyecanla, atalarına, büyüklerine, devletin kuruluş felsefesine sahip çıktıklarının gösterildiğini, öğleden sonraki "23 Nisan 2071" isimli ikinci oturumda ise yaklaşık 50 yıl sonrasında çocukların hayata bakışının ortaya konduğunu ifade etti.

Çocukların gelecek için seçtikleri konu başlıklarının beklentilerini ortaya çıkartması açısından önemine dikkati çeken Tekin, Bakanlık olarak çocukların bu beklentileri veya yönelimlerinin gerisinde kalmamaları gerektiğini vurguladı.

"Eğer biz onların arkasında kalırsak müfredatın, eğitimin bir anlamı kalmaz. Biz çocuklarımıza ufuk çizebilmeliyiz, gelecekle ilgili tahayyüllerini geliştirebilmeliyiz." diyen Tekin, bütün bunlar bir arada düşünüldüğünde müfredatla ilgili çalışmaların bu yönelimi de gösterdiğinin altını çizdi.